Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Penktadienis, liepos 1, 01:16 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ar tikrai Lietuvos ekonomika atsigauna?

Ar tikrai Lietuvos ekonomika atsigauna?

Šiandien Lietuvos premjeras vis dažniau ir drąsiau kalba apie Lietuvos ekonomikos atsigavimą. Kompetentingos valdžios institucijos jau bando prognozuoti BVP augimą. Opozicijos atstovai prognozuoja naują, galbūt net didesnį nei buvo, krachą. Taigi, kokia  šiandienos reali padėtis? Masterforex-V Akademijos analitikai atliko trumpą, bet mokslišką Lietuvos ekonomikos apžvalgą.


Vienas dažniausiai žiniasklaidos priemonėse linksniuojamų ekonomikos būklę atspindinčių rodiklių yra šalies BVP (Bendrasis vidaus produktas). Taip yra dėl to, kad BVP įtraukia visą oficialiai apskaitomą valstybės ekonomiką. Nagrinėjamas rodiklio pokytis procentais, lyginant su ankstesniais periodais. Todėl juo lengva operuoti ir nesudėtinga jį suprasti. Kitaip tariant, BVP naudojamas dėl savo globališkumo ir, tuo pačiu, paprastumo.

Tačiau dėl BVP sudėtinių dalių griozdiškumo yra dažnai iškraipoma tikroji ūkio būklė. Todėl siūlau panagrinėti kito rodiklio - Bendrosios pridėtinės vertės - struktūrą pagal ekonominės veiklos sektorius.

 

Lietuvos BVP

 

Nagrinėjimui pateikiama 2007 metų Bendrosios pridėtinės vertės rodiklio struktūra, kadangi minėtais metais ekonomika buvo dar intensyvaus augimo stadijoje.


Taigi, didžiausią svorį Lietuvos ekonomikoje turi prekybos ir paslaugų sektorius. Po jų seka pramonės įmonės. Statybos sektorius užima tik 10%, tačiau atkreiptinas dėmesys į tai, kad jis galėtų būti priskirtas prie prekybos ir paslaugų, bet yra atskirtas, nes kaip atskira ūkinės veiklos sritis užima tikrai didelę dalį šalies pridėtinės vertės kūrimo procese.


Lietuvos atveju pramonės įmonių rezultatai labiausiai priklauso nuo atitinkamos produkcijos šalių-importuotojų ūkių.


Išsivysčiusios ekonomikos požymiu laikoma ženkli paslaugų sektoriaus dalis šalies BVP.


Be jokios abejonės, dėmesio verti ir kiti du sektoriai. Bet kas, šiek tiek nusimanantis apie ekonomiką, žino, kad finansinio tarpininkavimo, nekilnojamo turto ir pan. įmonės dažniausiai klesti, esant ekonominiam augimui. Tačiau viešojo valdymo ir socialinių paslaugų sektoriaus lyginamojo svorio augimas gali reikšti priešingas tendencijas ir byloti apie didėjančias valdžios sektoriaus išlaidas.


Panagrinėkime dabartinę  Bendrosios pridėtinės vertės struktūrą (antrasis 2010-ųjų metų pusmetis):

 

 Lietuvos BVP 2010


Rezultatas turėtų tik patvirtinti daugumos skaitytojų lūkesčius: statybos sektoriaus svoris krito daugiau, nei dvigubai (ir prarado 6% visos dalies), o viešojo valdymo ir socialinių paslaugų lyginamasis svoris išaugo  5%. Apžvelgėme tik struktūros pokyčius, bet šiuose duomenyse niekaip neatsispindi šalies ūkio pokyčių dinamika. Todėl pabandykime panagrinėti atskirų ūkio sektorių veiklos pokyčius.


Paslaugų statistika


2009-ųjų metų II ketvirtyje įvyko beveik toks pat staigus teigiamas pajamų pokytis, kaip 2008-ųjų III  ketvirtyje – neigiamas. Nuo 2010-ųjų I ketvirčio pastebimas dar vienas teigiamas pagreitėjimas. Nesigilinant į atskirų paslaugų įmonių sritis, šiuo atveju galima užtikrintai pasakyti, kad Lietuvos paslaugų sektorius atsigauna.


Paslaugų statistika

 


Mažmeninė prekyba
Gyventojų perkamosios galios ir vidaus paklausos pokyčiams įvertinti siūlau panagrinėti mažmeninės prekybos dinamiką nuo 2008-ųjų metų pradžios.Priešingai nuo paslaugų įmonių, mažmeninės prekybos trendo linija tebėra krentanti.  II ir III ketvirtyje pastebimas augimas yra susijęs su sezoniškumu. Lyginant pirmuosius ketvirčius (kai pastebimi mažiausi pardavimai),  išaiškėja, kad 2009-ųjų pirmojo ketvirčio pajamos buvo beveik 20% mažesnės, nei 2008-ųjų, o 2010 m. I ketvirčio pajamos buvo mažesnės, nei 2009 m. I ketvirčio –  12% ir kirto iš apačios atitinkamą trendo liniją. Tuo tarpu didžiosios pajamos mažėja greičiau – 2008 ir 2009 metų tretieji ketvirčiai skiriasi net 25%.


Taigi, išėjimas iš krentančio trendo linijos yra teigiamas požymis, tačiau šiuo metu nėra realaus pagrindo manyti, kad mažmeninės prekybos sektoriuje situacija perėjo į augimo stadiją. Esamais duomenimis, pardavimo pajamos vis dar mažėja, t.y. situacija blogėja.


Statybos
Statybos sektoriaus būklės įvertinimui, mano manymu, labiausiai tinka Lietuvos Statistikos departamento teikiamas normalizuotas rodiklis: Statybos darbų indeksas.

 

Statybos


Statybų indekso kritimas visiškai atitinka straipsnio pradžioje pateiktus Bendrosios pridėtinės vertės struktūros pasikeitimus. Beveik visais laikotarpiais statybų apimtys kritusios apytiksliai perpus.
Vaizdas labai panašus į mažmeninės prekybos sektoriaus diagramą. Kaip ir mažmeninės prekybos atveju, čia aiškiai matomas sezoniškumas ir tam tikras krentančio trendo kirtimas iš apačios. Taip pat teigiamu ženklu galima laikyti ir ryškų kritimo tempų lėtėjimą. Tačiau statybos indeksas vis dar mažėja ir šiuo metu statybų sektorius tebėra nuosmukio stadijoje.


Nedarbas
Pridėtinės vertės struktūroje niekaip neatsispindi šalies gyventojų užimtumas, kuris yra labai svarbus ekonominio gyvybingumo rodiklis. Tiriant gyventojų užimtumo pokyčius galima spręsti ne tik apie esamą šalies ūkio būklę, bet ir numatyti valdžios sektoriui gręsiančius sunkumus. Todėl siūlau panagrinėti bedarbių skaičiaus dinamiką ketvirčiais nuo 2008 metų.

 


Staigus bedarbių skaičiaus augimas prasidėjo 2008 m. II ketvirtyje. 2009 m. pradžioje pastebimas pirmas neigiamų tendencijų pabaigos požymis. Vienas svarbiausių ženklų apie galimą ekonomikos atsigavimą yra bendras bedarbystės augimo tempų sulėtėjimas. Pateiktame grafike nubrėžtos dvi trendo linijos: didėjančio bedarbystės augimo (2008 m. III ketvirtis - 2009 m. I ketvirtis) ir mažėjančio bedarbystės augimo (2009 m. I ketvirtis - 2010 m. I ketvirtis). Jei tokios tendencijos išliks, 2011 metų pradžioje jau galima tikėtis užimtumo didėjimo.

Išvados:
Straipsnyje išnagrinėti labai svarbūs rodikliai, turintys didelį lyginamąjį svorį Lietuvos ūkyje ir atspindintys ekonominę būklę. Pastebėtas Bendrosios pridėtinės vertės struktūros pokytis: stipriai smukęs statybos sektorius ir smarkiai išaugusios viešojo valdymo ir socialinių paslaugų sektoriaus apimtys. Pagal 2010-ųjų metų pirmojo pusmečio rezultatus pramonės, finansų ir nekilnojamo turto tarpininkavimo įmonių bei kitų (kitur neįtrauktų) žemės ūkio ir pan. pobūdžio įmonių Lietuvos ūkio pridėtinės vertės kūrimui įtaka iš esmės nepasikeitė.
Paslaugų ir transporto įmonių sektorių atsigavimas pastebimas jau nuo 2009-ųjų metų pradžios.
Mažmeninės prekybos ir statybų sektoriai tebėra nuosmukio stadijoje. Tačiau neigiamos tendencijos mažėja.
Didžiausias abejones dėl atsigaunančios Lietuvos ekonomikos kelia bedarbystės didėjimas. Tikėtina, kad lėtėjantis naujų bedarbių skaičiaus augimas labiausiai būdingas didmiesčiams. O atskiruose rajonuose dar galimi reikšmingi neigiami pokyčiai.
Jei esami teigiami pokyčiai tęsis bent tokiais pat tempais, kaip kinta dabar, silpno ekonomikos augimo galima tikėtis jau 2011-ųjų pavasarį-rudenį.
Investuotojams rekomenduojame sekti situaciją atidžiau ir ieškoti investavimo objektų iš anksto. Visgi reikia įvertinti tai, kad dabar šalis yra tam tikrame pereinamajame etape. Neatsargūs politikų sprendimai, sezoniniai reiškiniai, tarptautiniai ekonomikos pokyčiai gali nauju pagreičiu grąžinti Lietuvos ūkiui ekonominės depresijos nuotaikas.

Visi grafikai ir paveikslai parengti LR statistikos departamento duomenimis

Paskelbimo data: 2010-10-10 06:45 Tekstas: Maksim Ščerban
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55