Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, sausio 25, 04:02 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Geopolitiniai Rusijos interesai. Ar įmanomas kompromisas?

Geopolitiniai Rusijos interesai. Ar įmanomas kompromisas?

Praėjusi vasara Rusijai atnešė ne tik didelius karščius, bet ir nemažai tiek ekonominių, tiek politinių problemų jos valdžiai. Buvusios Sovietų Sąjungos šalys taip pat turi nemažai rūpesčių, kurių dauguma yra susiję su dvišalių santykių su Rusijos Federacija vystymusi.

Visas kompleksas neišspręstų ir nesureguliuotų klausimų yra Rusijos dujų sektoriuje. Lenkija bando sekti savo kaimynių Europos Sąjungoje pavyzdžiu, atsisakiusių Rusijos „Gazprom“ kontrolės dujotiekio dalims, einančioms per jų teritorijas. Baltijos šalys pasinaudojo teise, garantuojama trečiame Europos Sąjungos energetikos pakete, kuriuo remiantis Europos Sąjungos šalyse esantys energijos objektai negali būti valdomi monopoliškai vienos ar kelių kompanijų, o  infrastruktūros objektai turi būti prieinami visiems energetikos rinkos dalyviams. Remiantis šiuo energetikos paketu, magistralinių transportavimo tinklų atmetimas galimas trimis būdais:
- tiesioginio nacionalizavimo pagalba,
- naujai įsteigtos bendrovės pagalba, kuriai valstybė perduoda magistralių infrastruktūros eksploatacijos teisę, išlaikydama pilną jos kontrolę;
- valstybei įsigyjant kontrolinį akcijų paketą iš kompanijos, monopoliškai valdančios transportavimo vamzdynus.
Lietuva ir Estija pasinaudojo šia teise ir planuoja išardyti nacionalines kompanijas „Eesti Gaas“ ir „Lietuvos dujos“, valdančias šiose šalyse dujų transportavimo vamzdynus, kadangi  jos yra pilnai kontroliuojamos Rusijos monopolininko  „Gazprom“. Tokio sprendimo teisėtumą patvirtino Europos komisijos atstovas Joseph Hennon. Verta pažymėti faktą, jog Rusija, statydama dujotiekį “Nord Stream”, kuris jau yra nutiestas iki Vokietijos sienos, tik praplės savo transportavimo ir  eksporto galimybes, o magistralinės sistemos Lenkijoje, Lietuvoje ir Estijoje praras savo strateginę reikšmę.

Nevisai sėkmingai vyksta derybos dėl bendros įmonės steigimo, paremtos „Gazprom“ ir Ukrainos „Naftogaz“ kompanijų aktyvais. Iki šiol abi šalys  nesukonkretino nei pačių aktyvų, tapsiančių bendros įmonės pagrindu, sąrašo, nei jų  vertės. Nepriklausomi ekspertai teigia, jog Maskva siekia kontroliuoti Ukrainos dujų tiekimo sistemą, o Ukrainos partneriai bando išsiderėti mažesnes kainas už teikiamas dujas, o taip pat peržiūrėti daugelį punktų sutarčių dėl dujų tiekimo Ukrainai, sudarytų prie buvusios ministrės pirmininkės  Julijos Timošenko. Ekspertai abejoja, kad dujų radimvietės, kurias Rusija nori perduoti Ukrainai apdirbti, apskritai buvo ištirtos. Tokių įtarimų priežastis yra informacijos apie dujų radimvietes bei ten atliktus geologinius tyrimus slaptumas. Kai kurie analitikai pasisako, jog Rusija nori svetimomis rankomis (skaitykite – „Naftogaz“ rankomis) ištirti šias dujų radimvietes, kad vėliau galėtų panaudoti jas savo tikslams. Net jei „Gazprom“ perduos  tyrimui savo dujų radimvietes, nėra išspręstas klausimas dėl išgautų angliavandenilių  transportavimo per  Rusijos teritoriją, jų muitinio apiforminimo  ir visas kompleksas kitų problemų.

Stipriai pablogėjo santykiai tarp Rusijos ir Baltarusijos.
Baltarusijos valdžia siekia apsaugoti savo suverenitetą nuo didėjančio spaudimo iš Maskvos pusės. Ankstesni glaudūs santykiai tarp šių valstybių gerokai atšalo. Baltarusija ilgą laiką buvo politiniu Rusijos farvateriu, tai buvo sąlygota tuo, kad šalis yra ekonomiškai priklausoma nuo teikiamo iš Rusijos kuro kainų. Kremlius, bandydamas stipriau pririšti prie savęs draugišką Baltarusiją ir norėdamas išvengti situacijos, įvykusios  pasikeitus valdžiai Ukrainoje, pasikartojimo, pradėjo respublikai daryti rimtą ekonominį spaudimą. Perėmusi daugelio baltarusiškų įmonių ir šalies dujų transportavimo sistemos kontrolę, Kremliaus vadovybė nusprendė atsisakyti Baltarusijos ekonomikos subsidijavimo   nebrangia energija, pakeldama kuro kainas ir atimdama rusiškų dujų reeksportavimo galimybę. Tai sukėlė audringą respublikos valdžios reakciją, kuri, šalia aštrių pareiškimų, dar ėmė ieškoti ir kitų politinių ir ekonominių partnerių. Abipusio nepasitikėjimo kulminacija tapo pasikeitimas kaltinimais, susijusiais su bandymu padegti Rusijos Federacijos ambasadą Minske, kuris įvyko šių metų rugpjūčio mėnesio paskutinėmis dienomis.

Rusijos interesaiNe ką mažesnės problemos kyla ir kituose postsovietinės teritorijos regionuose, kur Rusija turi savo geopolitinių interesų. Paskutinis šių metų vasaros mėnuo  paženklintas kylančia įtampa Užkaukazėje, tiksliau - Kalnų Karabache. Ilgalaikis konfliktas teritorijoje, kurioje gyvena  etniniai armėnai ir į kurią pretenduoja ir Azerbaidžanas, ir Armėnija, iki šiol dar neišspręstas. 2010 m. rugpjūčio 31 dieną šiame regione įvyko eilinis vietinis ginkluotas konfliktas, kuriame žuvo abiejų šalių civiliai gyventojai. Maskva, bandydama sustabdyti prievartos eskalaciją regione, o taip siekdama sutrukdyti trečiosios šalies, visų pirma Turkijos,   įsikišimui į Kalnų Karabacho konfliktą, pratęsė Rusijos karinio kontingento dislokavimą Armėnijos teritorijoje iki 2044 metų.

Įvykiai šių metų pavasarį bei vasarą Kirgizijoje parodė, jog šioje vidurio Azijos šalyje bręsta dar vienas politinio nestabilumo židinys. Šalies prezidento Kurmanbeko Bakijevo, atėjusio į valdžią po spalvotosios revoliucijos, nuvertimas baigėsi kraujo praliejimo ir sprogdinimų virtine. Nauja Kirgizijos vyriausybė, vadovaujama Rozos Otumbajevos, siekdama išvengti humanitarinės katastrofos, susijusios su vis didėjančiu pabėgėlių srautu iš konflikto zonos, kreipėsi pagalbos į Rusijos valdžios institucijas. Europos bendrijos bandymai atsiųsti į šį regioną savo stebėtojus susiduria ne tik su vietinės valdžios, bet ir vietinių gyventojų pasipriešinimu. Kirgizijos valdžia traktuoja, kad tik Rusija gali užtikrinti respublikos gyventojų teisių gynybą. Apie tai galima spręsti iš naujojo prezidentūros atstovo spaudai Ablanbeko Džumabajevo pareiškimo. Pilnai tikėtina, jog be ekonominio ir politinio Kirgizijos palaikymo,   iš Rusijos prireiks ir karinio dalyvavimo šioje šalyje.

Tęsiasi situacijos vystymasis  pietinėje Osetijoje ir Abchazijoje. Europos Sąjunga eilinį kartą parodė dvigubus problemos sprendimo standartus,  publikuodama Europos komisijos pareiškimą dėl šio regiono konflikto tyrimo. Remiantis šiuo dokumentu, dėl ginkluotų susidūrimų kalta pripažįstama Gruzija, kuri apšaudė taikų Cchinvalį, bet Europos Sąjunga dalį kaltės priskiria ir Maskvai, kuri neleido prezidentui Saakašviliui tęsti tautų, buvusių Gruzijos autonomijoje,  naikinimo. Tai, kad jų suvereniteto nepripažįsta didžioji  pasaulio bendruomenės dalis, neleidžia Abchazijos ir Pietų Osetijos laikyti Gruzijos valstybės dalimi. Pati ES leido šioms respublikoms paskelbti savo nepriklausomybę su Rusijos parama, kuomet palaikė Kosovo atskyrimą nuo Serbijos. Juk atsiskyrus Kosovui, Europos Sąjunga “užmerkė akis” ne tik  į Kosovo albanų kovos metodų už nepriklausomybę neteisėtumą, bet ir  į teisinio Kosovo statuso neapibrėžtumą. Europos komisija konfliktą Gruzijos teritorijoje pripažįsta kaip sudėtingo daugianacionalinio regiono  struktūriškumo,  išlikusio nuo sovietinių laikų, pasekmę.

Masterforex-V Akademijos analitinė tarnyba mano, jog Rusijos valdžia, turinti milžinišką ekonominį ir politinį potencialą, o taip pat karinę įtaką postsovietinėje erdvėje, gali daug efektyviau naudoti netiesioginio spaudimo svertus  ir ieškoti galimų kompromisinių sprendimų, paremtų abipuse nauda, kas leistų Rusijai turėti patikimus strateginius partnerius tarp buvusių TSRS šalių , o ne valstybes, norinčias  atsiriboti nuo dusinančio Kremliaus glėbio.
 

Paskelbimo data: 2010-09-22 07:17 Tekstas: Andrej Vereščagin
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55