Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Ketvirtadienis, rugsėjo 23, 13:23 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Kaip Baltijos šalims efektingai įveikti krizę?

Kaip Baltijos šalims efektingai įveikti krizę?

Kaip Baltijos šalys išgyvena ekonominę krizę? Ar galima teigti, kad ekonominiai sunkumai Baltijos šalių vadovus priverčia atsakingiau ir giliau žiūrėti į klausimą dėl buvusios Sovietų Sąjungos laikų okupacijos kompensacijų išmokėjimo? Šis klausimas buvo iškeltas susitikime prie apskrito stalo "Baltijos regionas, kaip ekonominės turbulencijos zona" Kaliningrade. Susitikime dalyvavo ekspertai iš Talino, Rygos, Vilniaus, Sankt Peterburgo ir Maskvos. Dienraštis "Vremia novostej" pristatė kai kurių ekspertų nuomonę.

Ar Rusijos Federacijos vaidmuo Baltijos šalyse augs?

Žurnalas "Market Leader" teigia, kad ekonomikos globalizacija ir yra krizės globalumo priežastis. Įvairiose šalyse jos socialinės pasekmės ir gilumas yra skirtingi. Žinoma, tai priklauso nuo ekonominių ir demografinių rodiklių.

Lietuva pajuto krizę 2008 m. pabaigoje, nors buvo manoma, kad ji praeis pro šalį. Priemonės, kurių ėmėsi vyriausybė krizei įveikti, davė priešingus rezultatus. Taigi, nepaisant ekonominės logikos, PVM buvo padidintas nuo 18% iki 21%, o leidybos ir maisto pramonės srityse - nuo 5% iki 21%. Buvo padidintas akcizas degalams ir įvestas nekilnojamo turto mokestis. Vyriausybė laiku neinvestavo į infrastruktūros modernizavimą ir kūrimą, nepadidino darbo vietų skaičiaus ir neskatino vartojimo. Dabar prisieina kreditinėmis lėšomis dengti socialinius įsipareigojimus. Todėl valstybės skola auga, planuojama, kad iki šių metų pabaigos ji sudarys apie 40% BVP.

Kalbant apie perspektyvas, reikėtų pažymėti vis didėjantį Rusijos vaidmenį. Strateginė partnerystė numato ilgalaikį ir glaudų ES ir Rusijos bendradarbiavimą: infrastruktūros, ekonomikos, turizmo, transporto ir t.t. integraciją ir sisteminį modernizavimą. Be to, partneriai tikisi vizų režimo liberalizavimo arba jo visiško panaikinimo.

Baltijos šalysNejaugi Latvija prarado ekonominę nepriklausomybę?

Latvijoje krizė yra specifinė. Šalis atsidūrė paskutinėje vietoje Europoje pagal BVP. Augimo perspektyvos nėra ir greičiausiai 2011 m. šio rodiklio kritimas tęsis toliau.
Nedarbo lygis šiuo metu yra pats didžiausias Europoje ir perspektyvos jo sumažinimui nėra, kadangi vyriausybė šiuo atžvilgiu nesiima jokių veiksmų.

Didelis investicijų išvedimas. Per pirmąjį 2010 m. ketvirtį investicijos sumažėjo tris kartus. Antrame ketvirtyje padėtis gali būti dar blogesnė. Atkurti prieš krizinių rodiklių Latvija negalės dar keletą metų, o tai reiškia, kad ekonomikos augimas tuo periodu nėra numatytas. Padėtį blogina tai, kad per tuos kelis metus valstybė turės grąžinti skolas, kurių prikaupė dabartinė konservatyvi vadovybė.

Deja, Latvijos vyriausybė nieko nepadarė, kad pagerintų situaciją. Priešingai, buvo padidinti mokestiniai įsipareigojimai, sumažintos socialinės išlaidos. Visa tai gulė ant mažųjų įmonių pečių, kurios yra pagrindinis visuomenės fundamentas ir kurios dabar neša šią nepakeliamą naštą.

Savo jėgomis iš krizės Latvija neišeis. Tos paskolos, kurias suteikė Europos Sąjunga, buvo suteiktos labai sunkiomis sąlygomis ir todėl šalis prarado finansinę nepriklausomybę. O bręstanti krizė visuomenėje tik dar labiau komplikuoja padėtį.

Kaip pažymi daugelis analitikų, Baltijos šalių integracija į ES, bendrai paėmus, buvo nesėkminga. Bet tai nėra pačių pabaltijiečių kaltė. Greičiau visa Rytų Europos integracija turėjo globalizacijos charakterį, kuomet yra superkama tai, kas įdomu, o visa kita likviduojama.

Rytų Europos šalių BVP atitrūkimas nuo Prancūzijos yra apie 50%.

Žinoma, šių šalių pramonės gamyba ir žemės ūkis nėra konkurencingi, o socialinė apsauga efektyvi tik trumpuoju periodu, per ilgą laiką ji išplauna pinigus iš ekonomikos.

Tokiu būdu, svarbiausia buvusios Sovietų Sąjungos dalis tapo nereikšmingiausia Europos Sąjungos dalimi.

Išeitis tik viena – gerų kaimyninių santykių palaikymas, konkretūs sprendimai šiame lygmenyje ir, to pasekoje, galimybė turėti šiokią tokią bendros ekonomikos dalį.

Paskelbimo data: 2010-09-08 04:40 Tekstas: Jevgenij Mikuliak
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55