Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Pirmadienis, birželio 27, 17:09 (GMT +02:00)




Aktualijos investuotojams

Prabangioji Šveicarija investuotojų akimis: paprastos turtingosios šalies paslaptys

Prabangioji Šveicarija investuotojų akimis: paprastos turtingosios šalies paslaptys

Kas yra žinoma mūsų investuotojams apie Šveicariją? Žinomi tokie stereotipai:  Šveicarija - tai „pasaulinis bankininkas“ kreditoriams, „saugus bankinis seifas“   indėlininkams, „slidinėjimo rojus“ viso pasaulio slidininkams, brangių ir tikslių laikrodžių bei geriausio pasaulyje skylėto sūrio šalis. Tai, žinoma, atitinka tikrovę, bet to akivaizdžiai nepakanka Šveicarijos vaidmeniui pasaulyje suprasti ir jos dabartinio, ir svarbiausia – būsimo, vystymosi trendo nustatymui. Stereotipai kuriami gyventojams, o ne investuotojams, kurie, kaip teigia Masterforex-V teorija, turi surasti slepiamus nuo minios „algoritmus“, ir  ypač algoritmus tos šalies, kurios atžvilgiu viskas visiems yra suprantama.

Maža šalis, kuriai „seniai jau reikėjo patekti į recesiją“,... kažkodėl vystosi ir klesti?

Teritorijos atžvilgiu Šveicarija – tai maža šalis, pagal plotą beveik trečdaliu mažesnė už Lietuvą.

Gyventojai – viso 7,7 mln. šveicarų (Lietuvoje - apie 3,2 mln.). Tai reiškia, kad jos vidinė rinka yra labai maža, ji yra mažesnė, nei daugumos vakarų Europos sostinių rinkos (Paryžiaus, Londono, Romos ir kt.).

Naudingų iškasenų Šveicarijoje nėra (nedidelės druskos atsargos bei hidroenergetika).

Geografija ir gamta. Šveicarija yra žymi visų pirma tuo, kad yra labiausiai kalnuota Europos šalis. Du trečdalius teritorijos (!) užima aukšti kalnai ir ežerai, tenka pripažinti, kad tai yra ypač nepatogus landšaftas gyvenimui.

Šalis užspausta, neturinti tokio svarbaus strateginio pranašumo, kaip išėjimas į jūrą, praktiškai neturinti naudingųjų iškasenų. Vietinė legenda byloja: kai Dievas Žemėje skirstė jos turtus, jam nepakako jų nedidukei šaliai pačioje Europos širdyje. Ištaisydamas tokią skriaudą, jis apdovanojo šį mažą kraštą nuostabiu grožiu: kalnais, panašiais į dangaus pilis, spindinčiais baltais ledynais, dainuojančiais kriokliais, krištolinio švarumo ežerais, šviesiais, maloniai kvepiančiais slėniais.

Tačiau, kaip sakoma, vien tik grožiu - nepasisotinsi.
Pagal visus žinomus ekonomikos dėsnius, Šveicarija neturėtų gyventi taip pat puikiai ir nuostabiai, kaip šiandien. Ilgą` laiką ji gyveno vargingai ir beviltiškai (žodis „šveicaras“, kaip žinome, kyla iš tų Viduramžių Šveicarijos gvardiečių, kurie saugojo karališkus rūmus visoje Europoje, nes gyventi gimtinėje neturėjo nei jėgų, nei lėšų). Sunku tuo patikėti, bet dar XIX amžiuje Šveicarija buvo viena iš labiausiai atsilikusių ir skurdžiausių Europos šalių, ir taip iki Antrojo pasaulinio karo.

ŠveicarijaKalbant apie jos kultūrą, tai šalis yra be galo įvairi ir taip pat netelpa į valstybiškumo standartus:

 • kalba keturiomis kalbomis,
 • išpažįsta vos ne visas pasaulio religijas,
 • kildina save iš trijų europietiškų kultūrų, ir dar pačių žymiausių – vokiečių, prancūzų, italų. Be to, šių kultūrų nešėjai -  galingieji kaimynai, kurie amžinai  vienas su kitu konkuruoja. Ne šalis, o kažkokia „mini-Europa“.

Bendrai, pagal visus objektyvius rodiklius, Šveicarija jau seniai turėjo būti visiškame nuopuolyje ir visam laikui dingti iš Europos žemėlapio. Pavyzdžiui, ta pati Ukraina vengia įvedinėti antrą valstybinę kalbą (rusų) savo teritorijoje, nes tai „kelia pavojų Ukrainos valstybiškumu ir saugumui“, o Šveicarijoje  - keturios kalbos.
Ir šalis gyvuoja, nepaisant nieko, nežiūrint į  ją dalijančias vidines sienas, barjerus ir pertvaras, ir gyvuoja visai neblogai.

Kur yra paslaptis ir tokios fenomenalios sėkmės algoritmas?

Šveicarijos pasiekimai

Šiandien tai yra viena turtingiausių pasaulio valstybių:

 • BVP vienam gyventojui sudaro daugiau kaip $60 tūkst. per metus (7-a vieta pasaulyje), o pagal nacionalines įplaukas, vėl gi, vienam gyventojui, iš viso -pasaulio lyderė (iš čia kilęs žymus anekdotas, pakankamai atitinkantis tikrovę: „Koks skirtumas  tarp turtingo ir vargšo šveicaro? – Vargšas priverstas pats plauti savo Mercedesą“).
 • 4-a vieta pasaulyje pagal kapitalo eksportą (po JAV, Japonijos ir Vokietijos), tiesioginės investicijos užsienyje sudaro 29% BVP.

Turint, lengvai tariant, ne kažin kokius pradinius duomenis, pasiekti tokių gerų dabartinių, neginčijamų ir visur pripažintų rezultatų, yra pajėgi toli gražu ne kiekviena tauta, be to, yra reikalingos tam tikros sąlygos.
Tai kokios gi šveicariško ekonomikos stebuklo paslaptys?

„Pinigai mėgsta tylą“

Patys šveicarai jums pasakys, kad jie neturi jokių stebuklingų receptų ir slaptų taisyklių, o yra tik daug atkaklaus kasdienio darbo bei nesibaigiančių pastangų. Išskirtinė Šveicarijos padėtis šiuolaikiniame pasaulyje grindžiama keliais faktoriais:

1. Karinio neutraliteto politika. Kaip žinoma, 1815 metais kongrese Vienoje buvo įtvirtintas Šveicarijos neutralitetas, nuo to laiko šalis nedalyvavo nei viename kariniame konflikte. Ne todėl, kad šveicarai išsiskiria kažkokiu ypatingu ramumu ir nekaringumu. Čia nėra jokios paslapties. Išorinės istorinės neutraliteto priežastys yra tos, kad šalis neturėjo turtingų gamtinių išteklių, o tai reiškia, mažai domino savo karingus kaimynus. O  kadangi iš visų pusių Šveicariją supančios šalys negalėjo leisti viena kitai kontroliuoti Alpių kalnų perėjų, tai geriausia išeitimi visiems tapo Šveicarijos neutralitetas. Vidinės neutraliteto priežastys yra susiję su jos multi kultūra. Vienintelė politika, kuriai pritarė visi  tokie skirtingi kantonai, buvo neutralitetas. Kitaip, esant pirmam konfliktui Europoje, šalis  būtų iširusi. Pirmojo pasaulinio karo metu šalis balansavo ties iširimo riba, nes vokiška Šveicarija atvirai rodė palankumą Vokietijai, o prancūziškai kalbanti Šveicarijos dalis, atitinkamai, buvo Prancūzijos pusėje. O juk Vokietija ir Prancūzija buvo didžiausi priešai trijuose stambiausiuose karuose. Neutralitetas, galima pasakyti, suartino kantonus į vieningą valstybę. Šis statusas leido Šveicarijai išvengti dalyvavimo dviejuose niokojančiuose karuose, leido netrikdomai vystytis ir formuoti stabilios ir saugios valstybės, patikimo turtingų žmonių kapitalo prieglobsčio, reputaciją.

Šveicarija2. Savo ruožtu tai leido Šveicarijai tapti vienu svarbiausių finansų centrų pasaulyje (trečdalis pasaulio kapitalo saugojama šveicariškuose seifuose).

Šalis yra dažnai vadinama „visų bankų motina“ ir „pagrindiniu Europos seifu“. Tai, savo ruožtu, tapo įmanoma dėl Šveicarijos finansų sistemos pagrindinio elemento – bankinių indelių neliečiamybės. Nuo 1934 metų banko tarnautojui už bankinės paslapties paviešinimą gresia kalėjimas. Jei indėlininkas įtariamas baudžiamuoju nusikaltimu, čia svarbu patikslinti, kad  nusikaltimu, baudžiamu būtent Šveicarijoje (o ten, tarp kitko, vengimas mokėti mokesčius priklauso administracinių pažeidimų kategorijai), sprendimą atskleisti bankinę paslaptį gali priimti tik tai Šveicarijos teismas. Kelias dešimtis metų valstybė buvo viena iš ofšorinių zonų.

Taigi, XX amžiaus viduryje Šveicarijos bankai tapo turtingiausiais visoje pasaulio finansų sistemoje:

 • pirmieji privatūs bankai buvo įkurti būtent Šveicarijoje;
 • šiandien mažoje šalyje yra apie 4 tūkst. finansinių institucijų ir daugiau kaip 400 bankų;
 • iš 4 mln. darbingų gyventojų apie 400 tūkst. žmonių dirba šalies finansų sektoriuje;
 • šalies bankinis sektorius sudaro 9% BVP;
 • bankų ir draudimo bendrovių kompanijų paslaugos sudaro trečdalį Šveicarijos BVP;
 • bankai ir toliau lieka populiariausiais, valdant ofšorinius pinigus: du trečdaliai iš laikančiųjų pinigus Šveicarijos bankuose negyvena pačioje šalyje;
 • stambiausi šalies bankai, UBS ir Credit Suisse, yra sukoncentravę aktyvus,  viršijančius 1 trilijoną Šveicarijos frankų ($900 mlrd.), o tai yra dvigubai daugiau už Šveicarijos BVP;
 • Ciurichas yra trečia, po Niujorko ir Londono, pasaulio valiutų rinka.

3. Palanki mokesčių politika. Mokesčių lygis Šveicarijoje ne toks jau ir didelis: maksimalus bendras apmokestinimas neviršija 25% pelno, federalinis PVM, beje, įvestas tik 1995 metais, nedidelis – 7,6%, mokestis palikimui – 7 %, mokestis turtui – 0,2-0,6%. Daugelyje kantonų (mokesčiai skirtinguose kantonuose yra skirtingi) nėra pelno mokesčio  vertybinių popierių sandėriams, kai kuriuose iš kantonų nustatytas nedidelis mokestis prabangai, tačiau nėra mokesčio kapitalo prieaugiui ir t.t. Yra mokestis bažnyčiai, nes ji nėra atskirta nuo valstybės. Į konkrečią bažnyčią mokestis patenka priklausomai nuo to, koks tikėjimas išpažįstamas. O štai ateistai nemoka. Čia neapmokestinami užsienio piliečių aktyvai, esantys už šalies ribų.

4. Aukšto lygio išsilavinimas.
Kokioje dar vakarų Europos šalyje mokytojo profesija yra gerbiama ir gerai apmokama? Šiandien, matyt, tik Šveicarijoje. Gerai suorganizuotos švietimo ir profesinio paruošimo sistemos dėka, šalyje daugybė aukštai kvalifikuotų specialistų visose įmanomose ir neįmanomose sferose. Visi šveicarai nuolat ką nors mokosi: šalyje daugybė skirtingų mokslo įstaigų, kursų, ratelių. Pavyzdžiui, norint šv.Kalėdų dienomis padirbėti Kalėdų senelio vaidmenyje, reikia būtinai išklausyti paskaitų ciklą. Kiekvienoje profesijoje būtinai reikia atlikti praktiką, vadovaujant meistrui-prižiūrėtojui. Toks mokymasis, beje, vyksta tris – keturis metus ir baigiasi privalomu egzaminu. Neatsitiktinai Šveicarijoje didžiausias pasaulyje Nobelio premijų laureatų kiekis vienam gyventojui.

5. Aukštai kvalifikuota darbo jėga, reikalinga mašinų gamyboje, chemijos pramonėje, farmakologijoje.
40% Šveicarijos eksporto užima farmacijos  produkcija, apie trečdalį – mašinų gamyba. Aukštą išsilavinimo lygį, puikų profesinį pasiruošimą, pavyzdingą gamybos kultūrą Šveicarijoje turi ne tik valstybės tarnautojai, bet ir paprasti darbininkai. Atitinkamai, darbo užmokestis šalyje yra vienas aukščiausių pasaulyje, jeigu  ne pats aukščiausias (vidutinė alga - apie 3 tūkst. frankų). Darbininkas, dėliojantis prekes parduotuvėje, uždirba per valandą 20 frankų (apie 30Lt!).

Iš dalies dėl to ir yra šveicarai užėmę  brangių, o tai reiškia - puikios kokybės, prekių pardavimo nišą pasaulio rinkoje. Tokiu būdu žodis „šveicariškas“ tapo aukščiausios kokybės sinonimu. Bendrai kalbant, Šveicarija yra brangi šalis, čia iš tikrųjų aukštos kainos. Bet kas, pirmą kartą aplankantis ją, gali netekti kalbos dovanos, pamatęs kainas, bet tik kuriam laikui. Greitai ateina supratimas, kad ir pajamos šalyje yra labai didelės. Šveicarija – trečia šalis pasaulyje pagal turtingų namų koncentraciją – (8,4%), didesnis tankis tik Singapūre ir Honkonge (atitinkamai, 11,4% ir 8,8% nuo visų namų ūkių). Šveicariškų milijonierių skaičius net kriziniais 2009-ais metais išaugo 20%.
 

Šveicarija6. Politinis stabilumas, teisinės sistemos efektyvumas sukuria papildomą pasitikėjimą investuotojams.
Galima išskirti kelis pagrindinius Šveicarijos politinio stabilumo receptus:

 • Gyventojų įvairovė šalyje laikoma vertybe, kurią privalo saugoti valstybė. Šveicarijai kultūrinis pliuralizmas – ne problema, o atvirkščiai – šalies vystymosi resursas ir šaltinis. Tai reiškia, kad valstybė nesiekia gyventojų kultūrinio arba kalbinio unifikavimo, o tai, savo ruožtu, skatina bekonfliktį bendruomenės egzistavimą, o galiausiai – ir jos politinį stabilumą;
 • pusiausvyros principas, naudojamas politinių jėgų ir etninės įvairovės atstovavime;
 • pastovi valdžios rotacija. Šveicarijos Prezidentas kasmet išrenkamas iš 7-ių vyriausybės narių tarpo. O tai reiškia, kad politikoje dalyvaujama greta pagrindinės profesinės veiklos, politikai nenutolsta nuo liaudies, gyvena įprastą gyvenimą;
 • viską apsprendžia bendruomenė. Todėl priimti sprendimą kartais pavyksta gal ir lėčiau, nei likusiose Europos šalyse, bet už tai bekonfliktiškai;
 • ketvirtiniai referendumai – vizitinė Šveicarijos kortelė. Taip vyriausybė „tariasi su tauta“. Po referendumo barti valdžią – tai tas pats, kas barti save. Reikia pripažinti, referendumas – patogi institucija konfliktams išvengti;
 • ilgas konsultacijų periodas prieš sprendimų priėmimą. Politinis konsensusas – vietoje priverstinių priemonių.


Todėl Šveicarijoje santykiuose tarp oponentų nėra mums įprasto šiurkštumo, kaip ir nėra... opozicijos vyriausybės atžvilgiu.


Tokiu būdu turime šalį su stulbinančiu politiniu stabilumu. Ir jei yra pasaulyje valstybė, kurios nacionalinis monolitiškumas niekuo negali buti nuginčytas, tai yra Šveicarija. Neatsitiktinai Elias Canetti, gana neeilinė asmenybė – austrų, bulgarų, britų rašytojas ir filosofas, savo laikais masiniu nacionaliniu Šveicarijos simboliu pasiūlė  kalnus: kalnų keteros yra atskiros, bet apačioje sueina į vieną gigantišką kūną. Šis gyvas kūnas ir yra Šveicarija.

Šveicarų psichologijos ypatumai. “Paskusk šveicarą – rasi valstietį“

Stebuklų stebuklas yra ir šveicarų nacionalinis charakteris. Mums gerai žinomą posakį – „paskusk rusą – rasi totorių“, galima pritaikyti ir šveicarui: „paskusk šveicarą – rasi valstietį“. Jų mentalitetui ypatingą įtaką padarė šalies landšafto ypatumai, sunkus gyvenimas kalnuose vienas prieš vieną su gamta ir jų valstietiška praeitis, beklasė kaimiška esybė.
Jiems būdinga:
- beprotiškas darbštumas. Jie gyvena taip, tarsi jiems vėl reikėtų apdirbti kietą akmenuotą dirvą. Jų vertybių skalėje pirmoje vietoje yra darbas, išsilavinimas, vėl darbas ir vėl išsilavinimas, ir vėl darbas. Tiems, kam darbas – tai tik uždarbis, sunku patikėti, kad šveicarai iš tikrųjų patiria malonumą dirbdami. Sunkiausia nuodėmė šalyje – tai tinginystė. Todėl šveicarai keliasi į darbą auštant. Darbo savaitės trukmė Šveicarijoje yra  42 valandos, bet kiekvienas šveicaras būtinai pabrėš, kad asmeniškai jis dirba žymiai daugiau. Todėl sekmadienis jiems, beveik išsekinantiems save visos darbo savaitės bėgyje, tai diena, skirta visiškam nieko neveikimui, atmetant net darbą sode arba namų tvarkymą. Šventą statusą turi ir pietų metas, kuris tęsiasi dvi valandas. Gyvenimas šiuo metu mieste praktiškai sustoja.
Skatina ir tai, kad nedarbo pašalpa, nors ir sudaranti 80% nuo algos, bet mokama yra tik 18 mėnesių. Šveicarijoje nėra išeitinės pašalpos (beje, šalyje iki šiol yra  žemesnis darbo apmokėjimas moterims, o dekretinės atostogos yra pačios trumpiausios Europoje – tik 14 savaičių);

- pastovus nepasitenkinimas savo likimu, per stipriai linkę nerimauti (pavyzdžiui, nei vienas pastatas šalyje nestatomas be slėptuvės nuo atominės atakos), kas, beje, verčia juos pastoviai vytis geresnę dalią. Šveicarai visada ginčijasi dėl skaičių, bylojančių apie jų pasiturintį gyvenimą, jiems kaip tik būdinga „girtis atvirkščiai“, t.y. menkinti savo pajamas ar neseniai įsigyto automobilio kainą. Kai kas mano, kad taip yra dėl banalios baimės prarasti visa tai, kas buvo uždirbta sunkiu darbu;

- tvarkingumas, švarumas. Kalbama, kad Šveicarijos moterys renkasi sau vyrus priklausomai nuo jų požiūrio į asmeninę higieną. Su šiai charakterio bruožais ir susijęs švarių tualetų kultas – būtent ten sugalvojo unitazo sėdimą vietą kaskart automatiškai dengti nauju steriliu antdėklu, sugalvojo „klozomatą“, tokį „monstrą“, kurį sudaro kompiuterizuotas unitazo, praustuvės, elektrinio rankų džiovintuvo ir automato tualetinio popieriaus padavimui junginys. Originaliai buvo išspręstas ir gatvių švarumo klausimas, dar XX amžiaus 3-iame  dešimtmetyje  piliečiai ir verslininkai aplinkos priežiūros lėšas atskira eilute įrašinėjo į savo mokesčių deklaraciją, nes jos po to būdavo kompensuojamos;

- per daug slegiami visokiausių taisyklių ir reglamentų. Taip yra jau dėl sekančio mentaliteto bruožo – bankinio. Jie tiesiog viską pastoviai ir nenuilstamai kontroliuoja ir reglamentuoja. Pavyzdžiui, daugiabučiame name dažnai draudžiama maudytis vonioje iki 7 val. ryto ir po 10 val. vakaro. Ir ką gi reikėtų daryti valyvajam šveicarui,  jei nebūtų dušo, kuris į šį draudimą nepatenka? Arba kitas pavyzdys - negalima nuleisti į kanalizaciją panaudotų kulinarinių riebalų, jie talpinami į specialų konteinerį ir  pristatomi į priėmimo punktą. Apie atliekų rūšiavimą neverta net kalbėti, kadangi tai užims labai daug laiko. Vaikams mokykloje patariama „skųsti“ draugus, tėvus, aplinkinius, vadinant tai pilietine vaiko pareiga. Vairuotojas būtinai užsirašo nubraukusio jo automobilį kolegos numerį, netingi nunešti į policiją pareiškimo.

- punktualumas, jie turi net specialų terminą – super tikslumas. Jie tikslūs, kaip šveicariškas laikrodis;

-be galo mandagi tauta, be to, labai santūri. Apie jų pomėgį spausti ranką sklando legendos: ten spaudžia rankas vienas kitam net pirmaklasiai;

- gyventojai įpratę atidėti lėšas ateičiai. Kuklumas ir taupumas nulėmė, pavyzdžiui, jų požiūrį į pirkimą skolon kaip į  smerktiną dalyką. Dėl to, kad pirkimai skolon bendruomenėje netoleruojami, šveicarai pagal bankinių indelių sumas vienam gyventojui nusileidžia tik japonams.

Šveicarija

„Ir saulė turi dėmių“ ... arba šveicariška krizė


Pasaulinė finansų krizė nutraukė keturių dešimtmečių trukmės Šveicarijos nepertraukiamo ekonominio kilimo periodą. Krizė negalėjo neatsiliepti šalies vystymuisi jau dėl to, kad šveicariška ekonominė sistema yra atvira ir orientuota į eksportą. Nekalbant jau apie tai, kad šalis yra svarbi pasaulinė finansų rinka.

Pagrindiniai šveicariškos krizės parametrai yra sekantys:

 • Šveicarijos BVP 2009-ais metai sumažėjo 1,8%;
 • Bankų krizė. Šveicarijos nacionalinis bankas užbaigė pirmą pusmetį su $3,81 mlrd. nuostoliu, jo valiutinių rezervų nuvertėjimas kilo dėl euro kurso kritimo. Ypač stipriai nukentėjo bankai-gigantai Credit Suisse ir UBS. Kaip transnacionaliniai bankai (tas pats UBS veikia 50-yje pasaulio šalių), jie iš esmės negalėjo išvengti praradimų globalios krizės metu;
 • Nedarbo padidėjimas nuo 2,9% 2007-ais metais iki 3,7% 2009-ais. Labiausiai nukentėjo nuo to, kaip galima nuspėti,  finansininkai ir ekonomistai (UBS jau atleido 9 tūkst. žmonių ir tai nėra riba);
 • Gamyba sumažėjo 2%;
 • Eksportas pernai sumažėjo 20%;
 • Pajamos iš turizmo sumažėjo 3,8%, beje, pirmą kartą per 8 metus.


Tačiau, bendrai paėmus, Šveicarijoje reikalai klostosi gerai. Savalaikių ir aktyvių valstybės ir nacionalinio banko antikrizinių priemonių dėka pavyko minimizuoti nuostolius, sušvelninti smūgį ekonomikos sistemai.

To pasekoje, Šveicarija pasirodė viena stabiliausių šalių Europoje krizės sąlygomis:

 • gyvenamojo nekilnojamojo turto rinka šalyje liko stabili. Nekilnojamo turto kainos auga, nepaisant ekonominės krizės. Net gi daugiau, auga statybų tempai (pirmą šių metų ketvirtį išaugo 9%);
 • 2009 metais Šveicarija pasiekė biudžeto proficitą – 6,3% BVP;
 • Šveicarijos valiuta ir toliau išlieka viena stabiliausių valiutų pasaulyje. Ir iš esmės, per visą istoriją Šveicarijos frankas buvo devalvuotas tik vieną kartą, Didžiosios depresijos laikais;
 • šių metų birželį išaugo ir eksportas (12%), ir importas (13,2%);
 • infliacija laikosi ties 0,2-0,4% simboliniu lygiu.


Šveicarijos išėjimo iš krizės priemonės

Pirmiems pozityviems rezultatams užtvirtinti ir vystyti valstybė jau atlieka arba planuoja artimiausiu metu:

 • refinansavimas ir rekapitalizacija vieno iš šveicariškų finansinių stulpų – UBS, kuris, užsižaidęs su Amerikos hipotekos popieriais, patyrė $10 mlrd. rekordinius nuostolius (palyginimui, liūdnai pagarsėjęs amerikiečių Merrill Lynch - $7,5 mlrd.). Bet jei Merrill Lynch dingo iš akiračio, tai UBS  - išsilaikė;
 • Šveicarijos NB per du metus sumažino palūkanų normą nuo 2,05 iki 0,04%, kad galėtų įtakoti realų šalies sektorių. Bet finansiniam sektoriui šis sprendimas tiesiog sukėlė šoko būseną;
 • ruošiami esminiai pakeitimai šalies mokesčių įstatymuose: numatoma sumažinti PVM tarifą iki 6,2%, padaryti jį vieningu (šiandien PVM už duonos kepalą – 2,4%, o už batus – 7,6%, ir lygiai tiek pat už kavos puodelį), o tai, galiausiai, leis sumažinti administracinį krūvį verslui, sumažinti kuro kainas, automobilių kainas ir t.t. Bet pabrangs medicinos ir švietimo paslaugos;
 • ruošiasi panaikinti eilę mokesčių lengvatų (šiandien lengvatas turi 29 veiklos sritys, be to, lengvatų suteikimo kartais neįmanoma paaiškinti logiškai, pavyzdžiui, slidinėjimo kursai turi lengvatas, o aerobikos kursai – ne);
 • korporatyvinius mokesčius mažina ir Šveicarijos kantonai. Taip Tyco Electronics Ltd. kompanija (stambiausia pasaulyje elektros jungčių gamintoja) išėjo iš Bermudų salų ir apsistojo Šveicarijos šiaurėje, kas, aišku, nepatinka ES šalims, nes sukelia grėsmę jų kovai su biudžeto deficitu;
 • griežtinamas pašalpų gavimas, ypač tai palies jaunus žmones iki 25 metų. Planuojama sutrumpinti bedarbio pašalpos laikotarpį nuo 260 iki 130 dienų;
 • 11-ą kartą bando peržiūrėti pensijų sistemos įstatymą,  siekiant pakelti pensijinį amžių moterims nuo 64 iki 65 metų.

Silpnoji pusė: ar Šveicarija susigrąžins po krizės savo ankstesnį galingumą?

Vikipedija rašo, kad silpnų vietų Šveicarija praktiškai neturi.
Ar iš tikrųjų?

Globali ekonominė krizė, o taip pat JAV ir ES kova su ofšorinėmis zonomis rimtai smogė per Šveicarijos šventą vietą – bankinę paslaptį, o tai reiškia, per jos pagrindinį konkurencinį pranašumą. Šveicarija, tame tarpe ir vienas pagrindinių bankų – UBS, praktiškai pareiškė apie savo pasiruošimą sulaužyti daugiaamžę tradiciją saugoti bankinio indėlio paslaptis,

Pagal Masterforex-V algoritmą, pasaulio ekonominė krizė – tai kylančio pasaulio ekonomikos vystymosi trendo korekcijos forma, po kurios galimas lyderių pasikeitimas, priklausomai nuo šalių patirtų nuostolių krizės metu.

Šveicarija, 2009-ų metų krizės sąlygomis sutikusi pateikti  informaciją Jungtinėms Amerikos Valstijoms apie Šveicarijos banko UBS amerikiečių klientų indėlius, gali tapti fundamentalia Šveicarijos franko kurso nuvertėjimo ilgalaikėje perspektyvoje priežastimi, mano analitinė žurnalo investuotojams „Biržos lyderis“ komanda.

Ar susigrąžins Šveicarija vietą po saule?

Atsakymui į šį klausimą reikia grįžti prie MasterForex-V sėkmės algoritmo:
 

 • Šveicarija krizės sąlygomis prarado savo pagrindinį pranašumą – bankinę paslaptį, kuri traukė Šveicarijos bankus  milijonus indėlininkų iš viso pasaulio, kas galiausiai smogė per Šveicarijos bankų reputaciją ir duos papildomų sunkumų nacionalinei ekonomikai. Tame tarpe, praktiškai visi analitikai prognozuoja rimtą kapitalo nutekėjimą iš šalies. Taip JAV per teisminę sistemą parodė pasauliui, kad Šveicarijos bankai neturi nei vieno pranašumo Amerikos bankų atžvilgiu.
 • Šveicarijai liko kiti privalumai – stabili politinė sistema ir t.t. Išvardinsime pilną optimistinių („bulių“ pozicija) teiginių sąrašą apie Šveicarijos franką:

1.kapitalo pasitraukimas bus laikinas. Metais įdirbta Šveicarijos bankų reputacija su laiku būtinai susigrąžins savo klientus;
2.bankinės sistemos esmė ir branduolys (automatiškas informacijos apie nerezidentų sąskaitas neišdavimas) lieka tas pats;
3.investuotojai iki šiol tiki šveicarų aktyvų valdytojų talentais ir Šveicarijos finansinių įstaigų stabilumu;
4.situacija Šveicarijoje, specialistų nuomone, liks gana stabili: šalis įeina į pirmą dešimtuką pasaulyje pagal konkurencingumą. Be to, jau šiais metais prognozuojamas ekonomikos atsigavimas ir tolimesnis jos augimas.

Bet visgi... Pirmi įspėjamieji skambučiai jau skamba vienas po kito. Tyrime „Geriausi 2010 metų bankai pasiturintiems klientams“ (pagal Fuchbriefe leidyklos versiją), Europos geriausių bankų dešimtuke liko tik ... du Šveicarijos bankai, be to, pasiturinčių klientų, turinčių sąskaitas šioje šalyje, kiekis pernai žymiai sumažėjo.

Techninė Šveicarijos franko kurso indekso analizė:

 • 2010-ų metų gegužės pabaigoje baigėsi meškų banga (Šveicarijos franko kritimas),
 • 2010-ų metų liepą baigėsi Šveicarijos franko bulių banga (augimas),
 • Toliau MasterForex-V išėjimo iš fleto „klasika“.

Techninė analizė

 

Objektyvumo išlaikymui, Masterforex-V tarptautinės treidingo Akademijos investicijų fakultetas atlieka treiderių ir investuotojų apklausą:
 

Šveicarijos franko kursas:

 • pratęs savo augimą ir kirs istorinį 2008 metų balandžio maksimumą
 • po truputį smuks ir smuks, su perspektyva kirsti 2010 metų minimumą 
Paskelbimo data: 2010-08-13 05:02 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55