Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 14:20 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Indija - ne Kinija... arba „indiško stebuklo“ algoritmas, jo ypatybės, lyginant su kiniškuoju, investuotojų akimis


Indijos palyginimas su  Kinija yra dėsningas ir natūralus: dvi valstybės, turinčios didžiausią gyventojų skaičių (viršijantį milijardą) pasaulyje, kaimynės bei neoficialios konkurentės, abi pretenduojančios į Azijos lyderio vaidmenį ir pirmaujančias vietas visame pasaulyje, abi turinčios didžiausius BVP augimo tempus tarp G20 šalių ir daugelį kitų panašumų.
Investuotojams svarbu kitkas – Indijos ir Kinijos fenomenalios pasaulinės sėkmės algoritmai yra visiškai skirtingi. Jų bendrumus ir skirtumus turi suprasti kiekvienas investuotojas.


Sėkmė – tai galvosūkio, kurio iki šiol niekas pasaulyje nesugebėjo išspręsti, sprendimas (Masterforex-V). Ši formulė geriausiai yra pritaikoma Indijai, sugebėjusiai vos per 20 metų, kartu su savo investuotojais, pereiti svaiginantį kelią nuo ezoterinio skurdo iki pažangiausios ir stipriausios šalies statuso,... nekopijuodama nieko pasaulyje.

 

Indija – „kontrastų šalis“ istorikų ir turistų akimis


Indiją, visame pasaulyje žinomą kaip labai seną šalį su garbinga istorija ir turtinga bei unikalia kultūra, galima drąsiai ir neveidmainiaujant vadinti kontrastų šalimi.
Spręskite patys:

 • pagal nominalų BVP rodiklį vienam žmogui šalis užima 128-ą vietą pasaulyje ($977),
 • pagal pelną vienam žmogui, esant pirkimo galios paritetui – 118-ą vietą pasaulyje ($2700),Indija
 • Indija XXI amžiuje lieka agrarine šalimi, kurioje ketvirtadalis gyventojų gyvena  žemiau skurdo ribos, o valstybės nustatytas minimalus gyvenimo lygis tėra $0,40 per dieną,
 • Apie ją kalbama kaip apie skurdžiausią ir  purviniausią šalį pasaulyje.


Jos „konkurentai“, tokie kaip Gazos ruožas, braziliškos favelos, lotynų amerikietiškieji barrio – tiesiog negali būti lyginami su Indija . 35% šalies gyventojų iki šiol lieka neraštingais.

Ir štai, šio bauginančio skurdo ir antisanitarijos fone, sukuriamas indiškas kompiuterinis stebuklas, išauga korporacijų, gaminančių programinę įrangą, dangoraižiai.


IndijaIndija – septinta valstybė pasaulyje pagal teritorijos plotą, antra – pagal gyventojų skaičių (beveik 1,2 mlrd. gyventojų), ir, svarbiausias dalykas, dvylikta – pagal ekonomikos mąstą ir ketvirta – pagal BVP dydį, esant perkamosios galios paritetui.
Paskutinius 20 metų vidutinis metinis BVP augimas sudarė 5,5%. Dėl to Indijos ekonomika tapo viena greičiausiai besivystančių pasaulyje. O pastaraisiais metais, iki pasaulio ekonomikos krizės, metiniai ekonomikos augimo tempai siekė net 9%.


Modernios technologijos kaip revoliucinio šuolio priemonė, perspektyvoje leisianti tapti 3-ia pasaulyje šalimi pagal BVP


Indijoje pastaraisiais metais įvyko neįtikėtina transformacija, ir dabar ši milžiniška šalis asocijuojasi ne su drambliais ir arbata, o su aukščiausios klasės programuotojais. Šiandien ji yra lyderė pagal IT pramonės produkcijos eksportą, ir visiškai pagrįstai pretenduoja į XXI amžiaus kompiuterinės supervalstybės vardą. Pranašaujama, kad labai greitai programinė įranga Indijos biudžeto pelno grafoje įgaus tokį pat svorį, kaip, pavyzdžiui, Lietuvoje užima transportas (krovinių gabenimas).

Manoma, kad 2020 metais Indija ir Kinija virs globaliais pasaulio ekonomikos centrais ir tai sąlygos viso pasaulio monetarinės sistemos pasikeitimą.
Analitikai iš Goldman Sachs prognozuoja, kad tuo metu Indijos BVP bus lygus nei daugiau, nei mažiau kaip dviem Prancūzijos BVP, tuo tarpu Japonijos BVP tokio mąsto pasieks tik po 15 metų. Tai reiškia, kad Indija užims stabilią trečią vietą tarp pasaulinių ekonomikų, užleisdama pirmą ir antrą vietas JAV ir Kinijai.

Sunkiaisiais 2009-aisiais kriziniais metais milijardierių skaičius šalyje išaugo beveik dvigubai – nuo 27 iki 52. Jų sąrašo viršuje yra gerai žinomas mums ArcelorMittal vadovas Kakšmi Mittal.

Bollywood IndijaKaip gi nepaminėti Bollywood’o? Indiška kino industrija yra didžiausia pasaulyje, kasmet išleidžia apie 800(!) filmų. Pagal kultūrinę, kalbos ir religinę įvairovę (12 religijų ir 23 kalbos) Indija užima antra vietą pasaulyje, ją aplenkia tik visas Afrikos kontinentas.

Bendrai kalbant, buvusi britų kolonija atliko svaiginantį modernizavimo šuolį į XXI amžių. Nenuostabu, kad šiandien pasaulyje vis dažniau kalbama apie „indišką fenomeną“ ir „ekonominį stebuklą“.

Indija - ne Kinija ... arba „indiško stebuklo“ algoritmas

Investuotojai – pragmatiški žmonės, gerai žinantys, kad realiame pasaulyje už kiekvieno „stebuklo“ slepiasi daugiametis ir kruopštus darbas. Indijos atveju – tai tikslinga, kruopšti valstybės politika, kurios laikomasi paskutinius trisdešimt metų. Neatidėliotinų reformų poreikis Indijoje tapo akivaizdus 1990-aisiais.
1991 metų naftos krizė, dėl kurios šalis buvo ties bankroto riba, aktyviai palaikiusios Indiją TSRS iširimas, kaimynės-konkurentės Kinijos ekonominis bumas pareikalavo iš Indijos vyriausybės radikalių reformų. Nuo to momento valdžioje prasidėjo intensyvi politinių jėgų kaita, bet politinis ir ekonominis kursas buvo išlaikomas. Tai, savo ruožtu, suteikdavo pasitikėjimo ir stabilumo jausmą vidaus ir užsienio investuotojams. Beje, tai yra labai gera pamoka daugeliui NVS valstybių, kur kiekviena nauja valdžia visų pirma sužlugdo viską, ką buvo sukūrusi ankstesnė ir pradeda viska nuo pradžių, vos ne nuo nulio.

Indija ir šiandien – ne tik greitai auganti pasaulio ekonomika, bet ir viena iš nedaugelio šalių, besivystančių net krizės laikais. Norėdami išsiaiškinti, kodėl taip yra, turėsime išanalizuoti jos dabartinio pakilimo ištakas. Visų pirma teks pripažinti, kad Indija eina savo unikaliu keliu, kuris skiriasi ne tik nuo europietiško, bet ir nuo kiniškojo.

Pagrindiniai skirtumai tarp Kinijos ir Indijos kelyje ekonominio ir finansinio galingumo link

Pirmas Indijos ir Kinijos skirtumas: Indija nekopijavo azijietiškų „tigrų“ modelio, prasidėjusio nuo darbui imlių prekių eksporto

IndijaIndija rado sau tinkama nišą – šių paslaugų eksportą:
kompiuterinės programinės įrangos,
autsorsingo („outsoursing“ - kai kurių kompanijos verslo procesų perdavimas kitos kompanijos aptarnavimui, kuri specializuojasi atitinkamoje srityje);
bankininkystės.

Iš paskutinių autsorsingo pavyzdžių – Boeing ir Reuters perkėlė į Indiją savo informacinio palaikymo ir buhalterijos centrus.
Vidutiniai metiniai programinės įrangos augimo tempai iki krizės beveik pasiekė 50%! Šios šakos apyvarta  viršijo $60 mlrd. per metus.

Indija per šiuos metus virto pirmaujančia informacinių paslaugų eksportuotoja. Šiandien šios paslaugos sudaro  pusę šalies eksporto. Tuo tarpu Kinija ėmėsi vystyti gamybos pramonę.

Indijos pranašumas informacinių technologijų srityje:

 • Kalbos barjero nebuvimas.

Indijoje, kaip žinia, daugumai kvalifikuotų specialistų anglų kalba yra antra gimtoji kalba. Anglų kalbos dėka taip pat išvystytas ir realizavimo sektorius.

 • Gerai išsilavinę kadrai, studijavę geriausiuose Amerikos arba Britanijos universitetuose.

Vėlgi, neturėję kalbos barjero absolventai  grižo į gimtinę. Pačioje Indijoje technologijos universitetai ne tik neatsilieka, bet net ir aplenkia panašios pakraipos pasaulio universitetus. Indija turi produktą, kuris kasmet tampa brangesniu už auksą – protą, kurio chroniškas deficitas jaučiamas viso pasaulio kompiuterių rinkoje.

 • Išmintinga Indijos valdžios, laiku įvertinusios savo šalies galimybes IT srityje, politika.

Nereikėjo masinio importo, be to, buvo kuriamos taip reikalingos milijardinei šaliai darbo vietos. Lygiagrečiai buvo keliamas išsilavinimo lygis, o ribota vidaus rinka kuriamai produkcijai „privertė“ dirbti eksportui.

Priemonės naujos pramonės vystymui:

 • Užsienio prekybos liberalizavimas.

Importo mokesčiai kompiuterinės ir programinės įrangos įvežimui buvo sumažinti beveik perpus, o kartais – ir visai nuimti.

 • Lengvatų ir valstybinių garantijų suteikimas investuotojams.

Jie buvo atleisti nuo daugelio mokesčių, atsirado galimybė 100%-am užsienio kapitalo dalyvavimui.

 • Tikslingas nacionalinio verslo palaikymas.

Buvo sukurtos specialios ekonominės zonos (tokių Indijoje yra apie 500), kurių teritorijoje neveikia darbo įstatymai, uždrausti streikai, užtat maksimaliai supaprastintos visos procedūros.

 • Intelektualiojo produkto eksporto stimuliavimas.

Pavyzdžiui, produkciją eksportuojančioms kompanijoms suteikiamas specialusis, „į eksportą orientuotų kompanijų“ statusas.

 • Kompanijų koncentracija technoparkuose.

Tokiu būdu, stambiausiu technoparku tapo indiškas Silikoninio slėnio analogas – Bangaloras, šiandien ten dirba 150 tūkst. programuotojų. Palyginimui, pačiame Silikoniniame slėnyje – 120 tūkst. Bangalore išsidėstė ne tik stambiausių nacionalinių IT kompanijų atstovybės, bet ir Microsoft, Motorolla, Toshiba.

Antras Indijos ir Kinijos skirtumas – auštųjų technologijų pramonės vystymas Indijoje: farmacinės, biotechnologinės, automobilinės. Beje, šioje šakoje Indija pasiekė stulbinančios sėkmės.

IndijaSvarbiausios sudedamosios dalys:

 • Ekonomikos liberalizavimas.

Apie 1990-uosius Indija buvo šalis, turinti vieną stambiausių valstybinių sektorių ir griežčiausio ekonominio reguliavimo lygį pasaulyje (šalis dirbo pagal TSRS tradicijas – penkmetinių planų pagrindu), įvairios nesibaigiančios licenzijos, leidimai ir taisyklės, šalies ekonomikai tiesiog rišo „rankas ir kojas“. Įmonės registravimas užimdavo mėnesius, o kartais ir metus. Pakeitus kursą reformų link, valdžia panaikino licencijavimą ir maksimaliai supaprastino privačių įmonių ir kompanijų darbą. „Licencijų imperiją“ pakeitė „Žaliojo koridoriaus“ sistema, leidžianti nedelsiant pradėti savo verslą.

 • Užsienio investicijų ir technologijų srities liberalizavimas.

Jei iki 1990-ųjų metų pradžios Indijos užsienio investicijų kontrolės sistema buvo viena iš pačių griežčiausių pasaulyje, tai labai greitai ji tapo viena iš liberaliausių, ir į Indiją iškart pradėjo plūsti viso pasaulio kapitalas. Žiniasklaidoje pateikiami tiesiog stulbinantys užsienio investicijų skaičiai. Pavyzdžiui, per pirmąjį 2008-ųjų metų pusmetį investicijos sudarė $17 milijardų.

 • Visapusiškas eksportuotojų skatinimas įvairiausiomis įmanomomis lengvatomis, atleidimu nuo mokesčių ir pan.

Pagrindiniu šalies šūkiu  tapo: „Būk indas – eksportuok indiškas prekes“ (anksčiau buvo viskas atvirkščiai: „Būk indas – pirk indiškas prekes“). Eksportas augo tokiais tempais, kad netrukus viršijo BVP augimo tempus. Prekių apyvarta nuo 15% BVP 1990-ais metais padidėjo iki 45% BVP 2008-ais.

 • Liberalizavimas bankininkystės sferoje.

Tame tarpe ir  leidžiant kurti privačius bankus.

 • Įvestas plaukiojantis valiutos kursas,

kas padarė teigiamą įtaka eksporto augimui.

Trečias skirtumas tarp Indijos ir Kinijos –kvalifikuotos darbo jėgos akcentavimas

Indijos darbo jėgos patrauklumas slypi ne tik jos pigume (priešingai, nei Kinijoje), bet ir aukštoje darbuotojų kvalifikacijoje.
IndijaDaugelis pasaulyje žinomų kompanijų (General Elecgric, Intel, Texas Instruments) Indijoje atidarė savo laboratorijas todėl, kad kvalifikuota darbo jėga čia kainuoja daug pigiau, nei JAV. Išties, jei Amerikoje vidutinė metinė programuotojo alga 2007-ais metais sudarė $90 tūkst., tai Indijoje - $30 tūkst. Indijos programuotojai garsūs savo kruopštumu, neatsisako jokio darbo, kiek rutininis ir neperspektyvus tas darbas atrodytų jų amerikietiškiems kolegoms.

Ketvirtas skirtumas tarp Indijos ir Kinijos – mažesnė priklausomybė nuo užsienio investicijų

Indiškas modelis mažiau, nei kiniškas, priklauso nuo masinio užsienio investicijų antplūdžio. Tiesioginių  investicijų atžvilgiu Indija nusileidžia Kinijai kelis kartus. Čia augimas vyksta visų pirma dėl protingo resursų panaudojimo, aktyvaus nuosavo verslo vystymo, ypač smulkiojo ir vidutinio. Dėl to greitai ūgtelėjo vidutinė klasė šalyje.
Šiandien daugiamilijoninė Indijos vidurinioji klasė (2025 metais prognozuojamas jos padidėjimas nuo 50 iki 500 mln. žmonių !) – politinio stabilumo ir ekonominio vystymosi šalyje garantas. Bet kuris ekonomistas ar politologas jums pasakys, kad kuo platesnis sluoksnis, esantis tarp labai turtingų ir skurstančiųjų, tuo stabilesnė bendruomenė. Būtent galinga vidurinioji klasė neduoda „apačioms“ ir „viršūnėms“ mirtinai susipešti. Be to, vidurinioji klasė suteikė tokį vartojimo bumą, kuris daugumai valstybių net nesisapnavo.

Penktas skirtumas tarp Indijos ir Kinijos – orientavimasis į milžinišką vidinę rinką

Indija orientuojasi į milžinišką vidaus rinką, kurios dydis yra palyginamas... su visos ES rinkos dydžiu.

McKinsey Global Institute ekspertai prognozuoja, kad artimiausius 20 metų būtent vidaus vartojimas taps Indijos ekonomikos vystymosi lokomotyvu, o artėjant prie 2025 metų, ji apskritai taps 5-a pasaulio rinka. Todėl Indijoje į gyventojus žiūrima ne kaip į pigią darbo jėgą, o kaip į milžinišką vartotojų armiją.
Indija
Kinijos pramonė labiau, negu Indijos, yra orientuota į eksportą, taip pat ir dėl to, kad Kinijos rinkoje dirba transnacionalinės korporacijos. Gerai žinoma, kad prekės su etiketėmis „Made in China“ bet kuriame pasaulio taške reiškia, kad jos, savaime suprantama, pagamintos Kinijoje, tačiau tik transnacionalinėse kompanijose. Reikia paminėti, jog Indija iš pat pradžių nuogąstavo, kad jos ekonomiką supirks transnacionalinės korporacijos.
Tačiau šie nuogąstavimai visiškai nepasitvirtino ir netgi - priešingai. Tai Indijos stambiausios kompanijos tapo transnacionalinėmis: Lakshmi Mittal įsigijo Alcelor ir dabar tapo lydere plieno liejimo pramonėje, Tata nupirko Jaguar-Land Rover ir Corus, o Suzlon dabar vadovauja RE Power.
Apskritai, indai praktiškai neteikia kažkokio išskirtinio dėmesio užsienio brendams. Sakoma, kad taip yra dėl audringos kolonialinės valstybės praeities. Todėl užsieniečiams tenka paisyti vietinių interesų: skalbimo mašinos LG užėmė lyderio pozicijas Indijos rinkoje tik tada, kai buvo įvesta speciali funkcija – „sario skalbimo režimas“ (Saris – Wikipedia).

Šeštas skirtumas tarp Indijos ir Kinijos – demokratinė politinė sistema

Įprastai Indija vadinama pačia didžiausia, tiesiogine to žodžio prasme, demokratija pasaulyje. Todėl, kad rinkimai šalyje vyksta net tris savaites penkiais etapais, jie net įrašyti į Gineso Rekordų knygą. Britų „The Economist“ yra įvardijęs Indijos demokratinę sistemą, kaip svarbų privalumą autoritarinės Kinijos atžvilgiu.
Tarp šių privalumų ekspertai dažniausiai įvardija šiuos:
- verslo išsidėstymas iš apačios į viršų, o ne iš viršaus žemyn, kaip tai daroma Kinijoje;
- jėgos centrų išsibarstymas, kas reiškia geresnį konkurencingumą;
- greitai reaguojančios į iškylančias problemas opozicinės partijos ir kt.
Apskritai Indijos politinė sistema turi lankstumą, kurio taip smarkiai trūksta Kinijai.

Indija Nesileiskime į šį jau nusibodusį ginčą, ar galima būti vienu metu ir demokratine, ir azijietiška valstybe, bei ar autoritarinis modelis yra efektyvesnis forsuotam ekonominiam augimui, ar kaip tik yra progreso stabdys.
Tiesiog suteikime žodį oponentams, abejojantiems Indijos politinės sistemos demokratiškumu. Oponentai atkreipia dėmesį į valstybinių sprendimų priėmimo griozdiškumą Indijoje: pastato nugriovimui arba kelio nutiesimui dažnai sugaištama kelis metus, nes tenka atsižvelgti į privačių kompanijų interesus ir prisitaikyti prie rinkėjų nuotaikų. Be to, pačioje šalyje šiandien su vis didesne simpatija pradėta žiūrėti į Kinijos politinę patirtį, manant, kad indiška politinė demokratinė sistema yra neleistina prabanga gyventojų visuotinio skurdo fone.

Akivaizdu, kad šiame bendruomenės vystymosi etape turi teisę gyvuoti dvi išvados:
- pirma, praktiškai visose azijietiškose šalyse ekonominis stebuklas ėjo koja kojon su autoritariniu režimu;
- antra, Indija parodė, kad vykdant adekvačią politiką net neišvystytos demokratijos dėka gali įvykti ekonominis stebuklas.

Indijos „lūšnynų milijonieriai“. Indijos ekonomikos problemos


Ir vis tik, nepaisant visų ekonominių pergalių, šalis gyvena labai skurdžiai. Technologiniai Indijos pasiekimai niveliuojami sunkiomis socialinėmis, demografinėmis ir humanitarinėmis problemomis.

IndijaŠtai tik keletas jų:

 • kompiuterinių genijų gimtinėje internetu besinaudojančių gyventojų kiekis – 0,03% nuo bendro gyventojų skaičiaus,
 • beveik 300 mln. indų gyvena skurde, sutinka dirbti už $3 per dieną (moterys  -už $2),
 • du trečdaliai pasaulio badaujančių vaikų gyvena būtent Indijoje,
 • beveik 70% indų gyvena kaimo vietovėse, o ten iki šiol nėra nei kelių, nei elektros, nei radijo.


Negalima sakyti, kad valdžia nieko nedaro, bet visas jų pastangas paverčia niekais dideli gyventojų skaičiaus augimo tempai.

indijaKažkas nepatingėjo suskaičiuoti, ir nustatė, kad kas 8 mėnesiai Indijoje gimsta žmonių skaičius, lygus ... viso Australijos kontinento gyventojų skaičiui. Laukiama, kad šio amžiaus viduryje indų bus daugiau, nei kinų. Išmaitinti tokį žmonių kiekį bus tiesiog fiziškai neįmanoma.

Kita vertus, demografinė situacija gali tapti pagrindu naujam šuoliui: kokioje dar šalyje 53% gyventojų yra jaunesni nei 25 metai, o vaikai iki 14 metų sudaro apie 40% gyventojų?

Korupcija.
Atsižvelgiant į tai, kad paprastiems žmonėms uždrausta beveik viskas, o begalė politikų, valdininkų, policininkų pagrindiniu savo darbu laiko kyšių ėmimą (čia kyšininkų nebaudžia mirties bausme, kaip Kinijoje), kyšininkavimas ir korupcija šalyje  klesti.

Rasiniai, kastiniai prieštaravimai, priešiškumas tarp bendruomenių, kruvini susidūrimai dėl religinių nesutarimų.
Išpuoliai, nukreipti prieš musulmonus ir krikščionis Indijoje vyksta gąsdinančiai reguliariai.

Nuolatinė ginkluoto konflikto rizika Pietų Azijoje.
Branduoliniai ginklai šalyje, kurioje yra daug aštrių problemų
– jau savaime tampa grėsme visai planetai.

Iš esmės, Indijai aiškiai „negresia“ tapti azijietiška Šveicarija.

Indų mentaliteto ypatumai


Indų mentalitetas suformuotas istorinių, kultūrinių ir buitinių gyvenimo sąlygų.

 • Indams, kaip rytų tipo bendruomenei, būdingas „Mes“ dominavimas prieš „Aš“.

Todėl individualizmas, ambicijos, išnaudojimas, konkurencija suvokiami kaip mentališkai svetimi. Tiesa, pastaruoju metu vyksta dideli pokyčiai.

 •  Susitarimų nesilaikymas.

Atsakingumo ir pareigingumo nebuvimas (neperskambins, neužsakys staliuko restorane arba viešbučio kambario), tai jau bruožai, būdingi agrarinei bendruomenei.

 • Švelniai tariant, dauguma indų tikrai nėra darboholikai.

Reikia pripažinti, kad jų gyvenimas nėra saldus, todėl jie dažnai svajoja apie likimo pasikeitimą (tapti kriketo žaidėju, Bolivudo aktoriumi arba, blogiausiu atveju,  madingu dizaineriu), tačiau ką nors daryti vardan to - visiškai nesiruošia.

 • Dviveidiškumas.

Besidomintys indų politiniu gyvenimu gali papasakoti begalę pavyzdžių, kai kasdieniame gyvenime indai vos ne „dulkes nuo tavęs nupučia“, bet po to balsuoja už partiją, reikalaujančią išmesti tave iš Indijos. Ir jokio sąžinės graužimo dėl to nejaučia.

 • Linksmi, geraširdžiai, lengvabūdiški ir vaišingi.

Esant tokiam ezoteriniam skurdui, tiesiog neįtikėtinai atrodo kasdienis Indijos gyventojų optimizmas. Stebėtina, bet Indija pagal visus reitingus laikoma viena iš laimingiausių pasaulio šalių.

Krizė nuo krizės skiriasi arba pasaulio krizės ypatumai Indijoje


Indija, kartu su Brazilija ir Kinija , tapo vienintelėmis stambiomis ekonomikomis pasaulyje, kurioms pavyko išvengti recesijos.

Indija perėjo krizę greitai ir be jokių rimtų pasekmių.

 • Net krizės sąlygomis, 2008-ais metas, ekonominio augimo tempai sudarė 6,7%,

2009-ais metais jie sulėtėjo iki 5,5%, paties mažiausio rodiklio nuo 2002-ųjų. Ekonominio augimo sulėtėjimas, aišku, akivaizdus, bet, kaip parašė „The Economist“ – tokiems rodikliams gali pavydėti bet kuri išsivysčiusi šalis.

 •  2010 metų kovą biudžeto deficitas sudarė 6,9% BVP,

t.y. pasiekė 16-os metų maksimumą. Jo sumažinimui šiais metais iki 5,5% BVP vyriausybė ketina parduoti 60-ies valstybinių įmonių akcijų paketus.

 • Užsienio kapitalo pasitraukimas.

2008-ųjų metų sausio-spalio mėn. iš Indijos rinkos išimta $13 milijardų, sugriuvo fondų rinkos.

 • Eksporto apyvartos sumažėjimas 2008-ais 12%, infliacija sudarė beveik 10%.
 • Žlugo šimtai nedidelių įmonių, gaminančių tekstilės produkciją, pristabdė gamybą kai kurios stambios kompanijos, visų pirmą, automobilių pramonėje.


Krizės permainos, kaip pranešė Washington Post, atsiliepė net vestuvių industrijoje.
indija
Jaunikis dabar ekonomijos vardan atsisako tradicinio balto žirgo arba efektyvaus nusileidimo iš dangaus su sraigtasparniu, o jaunoji nelinksta prie žemės nuo aukso, užkabinto ant visų kūno dalių. Tačiau Indijos valstybinė skola tebėra valdoma (52,8%), tą padaryti  padeda besitęsiantis ekonomikos augimas. Tiesioginės užsienio investicijos iki šiol plūsta dideliu mastu.
Iš esmės, ponai investuotojai, indiškas ekonominis stebuklas tęsiasi!

Svarbiausias perlas investuotojui Britų imperijos karūnoje


Indijos ekonomikos perspektyvos yra nevienareikšmės.

Pati Indijos vyriausybė, kaip ir turi būti, yra nusiteikusi gana optimistiškai. Prognozuoja, kad ekonomikos augimo tempai 2010-aisiais sudarys ne mažiau 8,5%. Indijos ministras pirmininkas Manmohan Singh pabrėžė, kad kaupimo norma šalyje sudaro 35% BVP, o investavimo norma – apie 37% BVP. Su tokiais rodikliais, kai kapitalo imlumo koeficientas lygus 4, Indija be vargo gali išlaikyti vystymosi tempus 9% ribose.

Kitokios nuomonės yra Niujorko universiteto profesorius Nouriel Roubini.
Jis laukia žymaus augimo tempų sulėtėjimo stambiausiose besivystančiose šalyse, tame tarpe Indijoje, nes šių šalių ekonomikos gali būti perkaitę. Investuotojui, savaime suprantama, negalima pamiršti, kad ekonominės laisvės indekse Indija užima 104-a vietą, o verslo aktyvumo laisvės indekse – 120-a vietą. Indijos šansai tapti antru „pasauliniu fabriku“ daugeliui atrodo abejotini. Pabrėžiama, kad užsienio investuotojus atbaido blogai išvystyta infrastruktūra, biurokratija ir valdininkų korupcija visuose lygmenyse,  Indijos darbininkų nepaklusnumas.

Iš pirmo žvilgsnio, Indijos pasiekimų negalima lyginti su Kinijos (pirmame ketvirtyje 2010 metų Kinijos BVP augimas pasiekė 11%). Bet Masterforex-V prekybos Akademijos investicijų fakulteto specialistai prognozuoja, kad, pradedant nuo 2011 metų, Indijos ekonomikos augimo tempai gali... viršyti Kinijos tempus:

 • Kinija jau yra arti aukščiausio augimo tempo pikų,  pagrįstų „standartinių“ prekių gamyba: jau žymiai pabrango darbo jėga, ateityje investicijos augs ne kartais, o procentais. Kinijos dalis pasaulio rinkose jau yra labai didelė ir t.t.
 • Indijoje reformos prasidėjo dešimčia metų vėliau, nei Kinijoje, tai reiškia, kad Indija turi gerą potencialą.
 • Kinija kasmet investavo į savo ekonomiką iki 50% BVP, Indija – ne daugiau 25-35%.
 • Indija turi skaidresnę ir efektyvesnę finansų rinką ir teisinę sistemą.
 • Indijos ekonomika nukentėjo nuo krizės mažiau nei Kinijos. Ji užima aukštesnes pozicijas paslaugų sferoje, kuri, specialistų nuomone, yra pasaulio ekonomikos ateitis.


T.y., Indijos ekonomika turi daug daugiau resursų augimui, o tai,  Masterforex-V prekybos Akademijos investicijų fakulteto nuomone, investuotojus domina labiausiai.

Paskelbimo data: 2010-08-03 06:01 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55