Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, gegužės 24, 14:07 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Didžioji Britanija: ar paveiks ministrų kabineto pasikeitimas šalies ekonomiką ir GBPUSD kursą?


„Kartą gulbė, vėžys ir lydeka su kroviniu vežimą vežti ryžos ....“

 

Po parlamento rinkimų valdžia Didžiojoje Britanijoje perėjo konservatoriams ir krikščionims demokratams. Naujas Didžiosios Britanijos premjeras-ministras konservatorius David Cameron užėmė vadovo pareigas valdančioje koalicijoje. Liberalas demokratas Nick Clegg užėmė vice-ministro postą. Buvęs premjeras Gordon Brown atsisakė savo įgaliojimų ir pasitraukė iš leiboristų lyderio posto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Leiboristų paveldas. Lydeka tempia gilyn.

Kiekvienas režimas galų gale vis tiek tampa „senu“ režimu.

 leiboristu atstovas

Leiboristų pralaimėjimas gegužės rinkimuose vargu ar tapo netikėtumu britams. Spręskite patys, trys kadencijos iš eilės, trylika metų valdžioje ir koks rezultatas? Premjeras tai aiškinasi, kad yra nekaltas dėl britų karių žūties Irake, tai atsiprašinėja už partijos bendražygius, kurie per palydovą žiūrėdavo nepadorią video medžiagą valstybės lėšomis, tai gina buvusius kolegas, apkaltintus lobizmu. Ir visa tai vyksta staigaus ekonomikos kritimo metu, kuris, palyginus su kitomis lyderiaujančiomis Senojo Pasaulio šalimis,  labai jau užsitęsė. Pavyzdžiui, Vokietijos ir Prancūzijos BVP pradėjo augti jau 2009 m. II-ame ketvirtyje, o Didžiosios Britanijos BVP vis dar lieka minuse. III-ame 2009 m. ketvirtyje į pliusą išėjo beveik visos likusios Europos Sąjungos šalys, pradėjo augti JAV ir Japonija, o Didžioji Britanija - vis dar minuse. Ir pagaliau IV-ame ketvirtyje ji parodė teigiamą dinamiką... 0.3%.

 

 

Antikrizinės priemonės 2009 m. privedė prie to, kad valstybės biudžeto deficitas peraugo 12% BVP. Į ES lyderių raginimus sumažinti išlaidas premjeras ir leiboristų lyderis Gordon Brown atsiliepė, priimdamas „adekvataus“ biudžeto projektą einamiesiems metams, kuriame biudžeto deficitas sudarė... 11.8%. Šita išėjimo iš krizės „programa“ jau privedė prie grėsmingų rezultatų: jei 2007 metais valstybės skola neviršijo 38%, tai einamuoju momentu, pagal Europos Sąjungos statistikos valdybos duomenis, ji sudaro 66.8% BVP. O iki 2015 metų, daugumos ekspertų nuomone, gali padidėti iki 75% BVP.

 

Bergždžių Europos sąjungos bandymų fone, bandant sustabdyti Europos valiutos nuvertėjimą, egzistuoja reali grėsmė, kad skolos krizė išeis už euro-zonos ribų ir turės tiesioginės įtakos Didžiajai Britanijai.

 

GBPUSD Weekly

 

Reitingų agentūros jau nerimsta dėl valdančiosios koalicijos biudžeto deficito mažinimo planų nebuvimo. Po to, kai vos per dvi dienas buvo sumažinti kredito reitingai trims Europos valstybėms, Didžioji Britanija, kaip pažymi Goldman Sachs ekspertai, gali prarasti aukščiausią kredito reitingą „AAA“.

 

Taigi, jei dar visai neseniai Didžioji Britanija buvo viena labiausiai progresuojančių ES valstybių, tai šiandien ji labiau panaši į „sunkiai sužeistą“. Sociologiniai tyrimai parodė, kad trys iš keturių apklaustųjų britų nori palikti savo šalį ir ieškotis geresnių gyvenimo sąlygų. Tokių siekių priežastimi tapo sunki Anglijos ekonominė situacija, bedarbystė ir nesveikai greitas gyvenimo tempas šalyje.

 

Gordon Brown atsistatydinimas reiškia politinių ir ekonominių prioritetų pasikeitimą, akcentų perstumdymą socialinėse programose, pasikeitimus užsienio politikos srityje. Atidarant kelius grandioziniams pasikeitimams, milijonams britų suteikiama vilties, kad jie taps naujos politinio ir ekonominio Didžiosios Britanijos sužydėjimo eros liudininkais.

 

 

2. Liberalų demokratų partija. Gulbė veržiasi į dangų.

 

Liberalas gali suprasti viską, išskyrus žmones, kurie jo nesupranta.

 liberalu demokratu atstovas

Per paskutinius parlamento rinkimus liberalai demokratai gavo 57 mandatus, kas įgalino juos tapti trečia partija parlamente. Toliau jie eina link susijungimo su konservatoriais, ir naujai susidariusi koalicija gauna parlamentinę daugumą ir teisę suformuoti valdžią. Būtent į koalicijos daugumą britai deda daugiausia vilčių.

 

Verta paminėti, kad  integraciniai procesai liberalams demokratams nėra svetimi. Susikūrė ši partija 1987 metais, susijungus liberalams ir social-demokratams. Per dešimt metų per nacionalinius rinkimus ji dalyvavo kartu su leiboristų partija, taip suformuodama „leiboristų-liberalų konkordatą“. Ir štai, praėjus dar 13 metų, kai leiboristai prarado rinkėjų pasitikėjimą, liberalai demokratai linksta prie suartėjimo su konservatoriais. Vice-ministro vieta naujoje valdžioje atitenka liberalų demokratų partijos lyderiui Nick Clegg.

 

 

2010m. priešrinkiminiame manifeste buvo išskirta keletas prioritetinių krypčių:

 

1. Rinkimų sistemos į Žemuosius ir Aukštuosius Rūmus (House of Lords and Commons) pakeitimas;

 

2. Visuotinis mokesčių sumažinimas. Siūloma sumažinti pajamų mokestį pirmiems 10 tūkst. uždirbtų svarų;

 

3. Darbo vietų padidinimas;

 

4. Mokyklinio išsilavinimo kokybės gerinimas, taip pat didinant investicijas į mokyklas;

 

5. Ekonomikos stabilizavimas ir jos augimo skatinimas;

 

6. Parlamento korupcijos likvidacija, piliečių teisių apsauga;

 

7. Aplinkos apsauga, „žaliųjų“ technologijų skatinimas gamyboje, pasaulinio atšilimo mažinimas, emigracijos kontrolė.

 

Rinkėjai ne veltui atidavė savo balsus liberal-demokratams. Visų pirma, tai buvo tų balsai, kurie buvo nepatenkinti pasenusia leiboristų proletarine kryptimi orientuota politika, jau sunkiai begalėjusia reaguoti į ekonominės krizės signalus. Už liberalų demokratų partiją balsavo ir tie, kurių netenkino konservatorių programa – darbdavių, stambiojo verslo, aristokratijos ir angliškos bažnyčios privilegijavimas. Visiškai dėsninga, kad politinio „deficito“ sąlygomis populiarumą susižeria partija, kuri tradiciškai buvo laikoma alternatyvia, kaip trečiasis variantas leiboristais ir konservatoriais nepatenkintiems rinkėjams.

 

 

3. Konservatoriai. Vėžys eina atbulas.

 

Konservatorius – tai žmogus, kuris sėdi ir galvoja,  bet vis dėl to - dažniau sėdi. (Woodrow Wilson)

 

 konservatoriu atstovas

Didžiulės valstybės skolos grėsmę konservatoriai padarė centriniu savo programos punktu. Tam, kad sėkmingai kovoti su krizės padariniais ir taikyti antikrizines programas, kaip vieną iš priešrinkiminės kampanijos dalių, jie pažadėjo atšaukti leiboristų biudžetą ir pakeisti jį savo variantu, besąlygiškai išgelbėsiančiu Didžiosios Britanijos ekonomiką nuo galimų krizės sukrėtimų. Ir, nežiūrint į tai, kad tradicinės kovos su valstybės skola priemonės pas juos yra visiškai nepopuliarios, tokios kaip mokesčių padidinimas ir socialinių išlaidų mažinimas, konservatoriai gauna daugumą paskutiniuose parlamento rinkimuose, o jų lyderis David Cameron tampa premjeru-ministru.

 

Didžiosios Britanijos konservatorių partija – viena iš dviejų vedančiųjų britų politinių partijų. Savo istoriją ji pradeda nuo 1670-ųjų pabaigos, taip pat ji yra pati seniausia partija ir naudojasi tradiciniu autoritetu. Veda saikingą dešiniųjų politiką. Toni Blair valdžios laikais konservatorių programa išgyveno pokyčių ir pasitraukė saikingo social-liberalizmo kryptimi, o partijos valdyba ženkliai pajaunėjo.

 

Už pergalę gegužės rinkimuose konservatoriai turėtų būti dėkingi savo lyderiui David Cameron. Iki jo išrinkimo momento partija linko į dešiniąsias pažiūras, kurios vargu ar atitiko tuometines realijas. Staigiai pakreipus jas link centro, nebijant konkurencijos su leiboristais, D. Cameron pavyko gan greitai pakelti konservatorių reitingus. Dabar jie galvoja ne tik apie individualias laisves, tačiau ir apie socialines problemas, tokias kaip ekologija, migracija arba pagalba skurstantiems.

 

Konservatyvioji Didžiosios Britanijos partija laimėjo 2010 m. rinkimus į parlamentą, gavusi daugumą (366 iš 650) parlamento vietų.

 

 

4. Koalicinė valdžia arba vėžio-gulbės kelias.

 

Konservatorių lyderis, pats jauniausias Didžiosios Britanijos premjeras-ministras David Cameron padėkojo Gordon Brown už ilgą darbą ir pažadėjo atstatyti prarastą Didžiosios Britanijos politinį pasitikėjimą.

 koalicine valdzia UK

„Aš tikiu, kad geresni mūsų šalies laikai dar tik priekyje“ – pareiškė D. Cameron. Pasitikdami „geresnius laikus“ konservatoriai eis kartu su liberalais demokratais. Pirmosios nuo 1940 metų koalicinės valdžios laukia sunkūs uždaviniai išgyventi sunkų ekonominio nuopuolio periodą. Tačiau naujasis premjeras optimistiškai žiūri į ateitį ir neabejoja priimto sprendimo teisingumu: „Tai bus valdžia, sukurta pagal aiškius laisvės, teisingumo ir atsakomybės kriterijus“.

 

Jau yra paviešintas Koalicinis susitarimas, kuriame yra pateiktos svarbiausios naujosios valdžios veiklos pakraipos.

 

Liberalai sutiko nukarpyti valstybės išlaidas 6-iais mlrd. svarų, o konservatoriai turėjo sutikti pravesti referendumą dėl rinkimų sistemos pertvarkymo iš mažoritarinės į proporcinę. Liberal-demokratiška partija jau seniai bandė įvykdyti šitą reformą, nes, jeigu rinkimai vyktų pagal proporcinę rinkimų sistemą, tai liberal-demokratai galėtų užimti apie 150 parlamento vietų.

 

Esminiai naujojo ministrų kabineto programos punktai:

 

1. Fiksuotas parlamento darbo laikas.

 

2. Imigrantų, atvykstančių ne iš ES šalių, skaičiaus apribojimas.

 

3. Atsisakymas įsivesti eurą. Jei ES ketina kištis ir daryti įtaką vidiniams Didžiosios Britanijos klausimams – reikia sušaukti referendumą.

 

4. Britų raketinės-branduolinės programos atnaujinimo patvirtinimas, su sąlyga efektyviai naudoti lėšas.

 

5. Referendumo pravedimas dėl perėjimo prie proporcinės rinkimų sistemos.

 

Kita vertus, Didžioji Britanija yra daug sudėtingesnėse ekonominėse sąlygose, nei daugelis kitų ES šalių. Vokietijos užsienio  politikos tarybos atstovo A. Rar manymu, Didžiojoje Britanijoje beveik nebėra realaus gamybos sektoriaus, jos ekonomika beveik nieko negamina. Pagrindiniu anglų pajamų šaltiniu buvo finansinės biržos. O tai didžiulė problema, kuri padidina riziką visam likusiam Europos pasauliui.

 

Ekspertas taip pat pažymėjo, kad Didžioji Britanija bus priversta stiprinti savo ilgalaikius ryšius su Rusija, kaip tai padarė Prancūzija, Vokietija, Švedija. Rusija šiuo momentu tampa stipriu ir tvirtu pasaulinės arenos žaidėju, bendradarbiavimas su kuriuo darosi vis naudingesnis. O metų senumo D. Cameron anti-rusiškus pareiškimus dėl Rusijos pašalinimo iš G-8 už karą Gruzijoje A. Rar pavadino populistiniais, apie kuriuos jau visi pamiršo.

 

***

 

Kokiu vystymosi keliu žengs dabartinė Didžioji Britanija – didelė mįslė.

Viena aišku, kad į valdžią dabar atėjo ambicingi ir tikslo siekiantys žmonės. Jiems suteiktos didžiulės galimybės, jie turi rinkėjų palaikymą ir tikėjimą. Būtent jiems lemta priimti sprendimus, kurie arba išgydys „sunkiai sergantį“, arba šitas „sunkiai sergantis“ bus pasmerktas išnykti užmaršty. Tai žmonės, kurie dėl valdžios pasiruošę keisti savo principus ir politinius įsitikinimus. O mes matėme, kaip keitėsi partijų kursas, kaip istoriškai konkuruojančios partijos susijungdavo tai su vienom politinėm jėgom, tai su kitom, turėdami abipusę naudą. Dėl valdžios šie žmonės, siekdami padidinti savo reitingus, pasiruošę nuveikti labai daug. Mums belieka tik tikėtis, kad į šitą „daug“ įeis rinkėjų pragyvenimo lygio gerinimo programos ir adekvačios priemonės tinkamai reaguoti į krizės ir leiboristų „antikrizinių“ programų siunčiamus išbandymus.

 

Žvelgiant į svaro indekso grafiką, daugelis pastebėtų pažįstamą šabloną, sufleruojantį apie ateinantį kilimą.

Masterforex-V treidingo Akademijos  ekspertai linkę palaukti atitinkamo bangų lygio FZR (fraktalinio-zigzaginio apsisukimo), prieš pradėdami tvirtinti apie trendo pasikeitimą. Be to, skirtingai nei NVS šalyse (Rusija, Ukraina, Baltarusija, Kirgizija ir t.t.), kuriose Prezidento ar premjero vaidmuo, taikant ekonominį ir politinį šalies kursą, yra pirminis, išsivysčiusiose pasaulio šalyse, tame tarpe ir Didžiojoje Britanijoje, o gal net atvirkščiai – pirmiausia Didžiojoje Britanijoje -  vaizdas yra visai kitoks.

Anglų svaro sterlingo indeksas ir valiutų poros GBPUSD kursas priklauso pirmiausia ne nuo valdžios ar atskiros asmenybės, o nuo faktorių visumos, darančios žymiai didesnę įtaką.

 

GBP indexas Daily

 

Vėžio-gulbės kelias pilnas neapibrėžtumo ir pavojų. Ir nors mūsų minėta gulbė jau seniai nustojo skraidyti, o vėžys vietoje to, kad atsigręžtų atgal, išmoko meniškai ir įtikinamai švilpauti – vežimas, vežantis rinkėją, vis dėlto juda į priekį. Ir jis nuvažiuos toli, jei ne vėžio-gulbės sąjungos dėka, tai nepaisant jos. Tokios jau yra istorinės sąlygos. 

Paskelbimo data: 2010-07-20 15:58 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55