Portalas investuotojams Market Leadernaujienos, analitika, prognozės

Antradienis, rugpjūčio 3, 06:27 (GMT +02:00)
Aktualijos investuotojams

Ar euras turi ateitį? Europos sąjunga, kaip sistema. Rizikos faktoriai


Sistema - tai tarpusavyje susijusių elementų aibė, sukurianti tam tikrą vientisumą ir vieningumą.

 

Gegužės 2 dieną Briuselyje Eurozonos šalių finansų ministrai patvirtino 110 mlrd. eurų dydžio lengvatinių kreditų paketą, o gegužės 7 - 8 d. naktį buvo pasiektas susitarimas dėl  prieškrizinio stabilizacinio fondo įkūrimo, kurio dydis iki šiol neturėjo precedento  – 750 mlrd. eurų.

 

Pagrindinis tikslas – išvengti Eurozonos finansinės sistemos žlugimo ir Europos sąjungos iširimo.

Panagrinėkime, kiek tokios priemonės yra adekvačios esamai situacijai, remiantis tuo, kad:

 

 - Euras - tai sintetinė valiuta

 - Europos sąjunga - globali socialinė-ekonominė sistema

 

1. Vientisumas – tai visumos pirmenybė atskirų elementų atžvilgiu, dėl ko atsiranda „nauja“ kokybė, nebūdinga atskiriems visumos elementams.

 

Kuriant Europos sąjungą, niekas nekreipė dėmesio, kad Graikijos ekonominiai rodikliai ir biudžeto deficitas neatitiko Europos sąjungos nustatytų normų. Svarbu buvo susijungti ir prijungti prie Europos sąjungos kuo daugiau šalių. Galų gale, buvo orientuojamasi į tai, kad vieningos valiutos įvedimas iš esmės padidins prekybos apimtis ir Europos investicinį patrauklumą, kas savo ruožtu automatiškai išspręs vidines pačios Graikijos ekonomines problemas.

 

Integracija tęsėsi. Buvo apjungtos šalys su labai skirtingais ekonominiais ir politiniais interesais. Lygiagrečiai buvo sukurtos valdymo įstaigos – Europos parlamentas, Europos komisija, Europos prezidentas. Tačiau jų valdžia apsiribojo ties nacionaline valdžia ir parlamentu. Europos sąjunga taip ir nesugebėjo sukurti vieningos finansų ir socialinės politikos.  Europos valiuta dėl to tapo ypač pažeidžiama būsimų finansinių iššūkių.

 

2. Multiplikaciškumas  – kaip pozityvūs, taip ir negatyvūs atskirų komponentų reiškiniai sistemos rėmuose paklūsta daugybos dėsniams, o ne sudėties.

 

Multiplikaciškumas

 

„Probleminių“ valstybių (Graikijos, Ispanijos, Portugalijos, Italijos) priėmimas į Europos sąjungą paleido finansinio susinaikinimo mechanizmą. Šios šalys ėmė kreditus savo biudžetų deficitams padengti, po to ėmė kreditus įmokoms sumokėti, po to dar... ir dar. Tačiau dabartinė krizė padarė pabaigą šios negudrios schemos tęsimui. Bankų gelbėjimas nuo bankrutavimo tiesioginio valstybinio finansavimo būdu  sukėlė staigų ES šalių valstybinės skolos augimą. Graikija  jau nebegalėjo imti eilinių kreditų. Daugiametės finansinės piramidės žlugimas įgavo gan nemažus mąstus. Šių metų gegužės mėnesį Graikija turi išmokėti 9 mlrd. eurų,  ir 50 mlrd. eurų už visus 2010 metus. O tai yra beveik defoltas. Netoli tokios būsenos yra Portugalija ir Ispanija.

 

Euras greitai praranda savo pozicijas. Prognozės neramina. Tomas Mayer, vyriausias Deutsche Bank ekonomistas, išreiškė susirūpinimą, kuris sutapo su daug ankstesniu „Biržos lyderio“ įspėjimu, kad Euro kursas gali tapti lygus vienam doleriui. Pagal Europos sąjungos komisaro finansiniais klausimais Olly Rehn žodžius, Graikijos defolto pasekoje gali įvykti visos pasaulio finansų sistemos žlugimas. Besivystančių įvykių mąstus komisaras sulygino su Lehman  Brothers banko bankrotu, tapusiu stambiausiu bankrotu JAV istorijoje ir iš dalies išprovokavusiu pasaulio ekonomikos krizę.

3. Adaptyvumas – stabilios pusiausvyros būsenos siekimas, adaptuojant sistemos parametrus prie besikeičiančių išorinių aplinkos sąlygų.

Siekiant išvengti blogiausio Graikijos scenarijaus, buvo išduota 110 mlrd. eurų paskola (80 mlrd. eurų suteikė Europos sąjunga ir dar 30 mlrd. – TVF) su 5% metinių palūkanų, kurią graikai gaus trijų metų bėgyje. Iš savo pusės Graikija per šiuos tris metus turi padengti 30  mlrd. eurų biudžeto deficitą, o iki 2014 metų sumažinti deficitą iki 3% nuo BVP.

 

Tačiau ir šių priemonių nepakako.

Gegužės 8 dienos naktį Europos sąjungos lyderiai priėmė sprendimą sukurti antikrizinį fondą su beprecedente suma – 750 mlrd. eurų. Reikėtų pabrėžti, kad suma 7 kartus viršija Europos sąjungos metinį biudžetą, o anksčiau išduotas 110 mlrd. eurų kreditas į fondą neįeina.

 

Fondo pagalba Europos zonos šalys galės pasinaudoti tik tuo atveju, kai būtinybė  atsiras dėl nuo jų nepriklausančių priežasčių, tokių kaip tarptautinės finansų arba ekonomikos būklės pablogėjimas. Tokią pagalbą lydės griežti reikalavimai ir sąlygos šalims, pretenduojančioms į fondo lėšas.

4. Savisaugos principas – sistema siekia išsaugoti struktūros vientisumą.

Stabilizacinio fondo įkūrimas turi ir gana svarbią politinę reikšmę. Vieningo pagalbos mechanizmo formavimas reiškia, kad ES atsisakė krypties, vedančios prie Europos sąjungos šalių ekonomikų izoliavimo. Be to, ši programa turi tapti ES šalių tarpusavio atsakomybės formavimo etapo pradžia. Beje, 110 mlrd. eurų dydžio depozito suteikimas Graikijai yra suprantamas ir logiškas ES aktas. Juk Graikijos išėjimo iš Eurozonos kaina ir Graikijos skolų nurašymas įvertinamas tokia pat suma. 

5. Patikimumas – sistemos veiksmingumo išsaugojimas, išėjus iš rikiuotės vienam iš komponentų, sistemos parametrų reikšmių išlaikymas planuotų ribų rėmuose.

ES pirmininkas Herman van Rompuy ir Europos komisijų vadovas Ž.M.Barrozu pareiškė, kad antikrizinio fondo įkūrimas teigiamai atsilieps Eurozonos ekonomikai ir euro stabilumui. „Mes padarysim viską, kad išgelbėtume eurą“, - pasakė Barrozu. O po to pridūrė, kad bet koks bandymas nusilpninti eurą yra pasmerktas. Rompuy taip pat patvirtino, kad ES ir euro pagrindai išlieka „tvirti“.

 

 

Tačiau daugelis ekspertų laikosi kitos nuomonės. Roubini Global Economics direktorių tarybos pirmininkas Nouriel Roubini išreiškė abejonę, kad tokios priemonės ilgalaikėje perspektyvoje  duos laukiamus rezultatus. Viskas priklausys nuo to, ar sugebės šalys, tokios kaip Graikija, Portugalija ir Ispanija, paspartinti savo biudžetų deficitų sumažinimo planus.

 

„Šios priemonės galbūt neilgam nuramins rinkas“, – pasakė TVF Europos departamento direktorius M. Belka, palygindamas ES veiksmus su morfino doze, galinčia suteikti tik laikiną palengvėjimą. Iš tikrųjų vaistų dar teks paieškoti.

„Struktūrinės Eurozonos problemos išlieka“, - pareiškė Mitsubishi UFJ Trust & Banking Corp valiutinių operacijų ir finansinių produktų padalinio vadovas Toshihiko Sakai. Jis pažymėjo, kad krizės nepavyks įveikti vien tik likvidumo padidinimo dėka, ir rinkos tai labai greitai suprato.

 

 

 

Tokia pozicija, visų pirma, sąlygota susirūpinimu, kad Graikija negalės grąžinti skolų, o išlaidų mažinimo programa neatneš realios naudos. Tikimybė, kad Graikijos skolos augs ir toliau, yra labai didelė. Šių aplinkybių fone susidaro įspūdis, kad Europos sąjunga, stengdamasi išvengti Eurozonos susiaurėjimo, bando laimėti laiko, ieškodama iš tikrųjų efektyvių priemonių.

 

Laimėti laiko, beje, bando ir eilė Rytų Europos šalių, „stovinčių eilėje“ į Eurozoną. Lenkija oficialiai atidėjo sprendimo priėmimo datą šiuo klausimu keletui metų, kol paaiškės situacija su euru, ir dar gan ilgai laikysis monetarinės nepriklausomybės.

6. Variatyvumas – sistema turi kelis alternatyvius vystymosi kelius.

 

Optimistinis scenarijus. Tas, kurio šiuo metu ir tikisi Europos sąjungos lyderiai:

·    Graikija trijų metų bėgyje grąžina skolas ir sumažina biudžeto deficitą iki 3% BVP;

·    Auga investicinis Eurozonos patrauklumas, rinkos pradeda tikėti Europos valiutos patikimumu;

·    Stiprėjant Europos valiutai, Portugalija, Ispanija, Italija taip pat padengia biudžeto deficitą ir tokiu būdu išvengia defolto;

·    Ekonominio kilimo sąlygomis plečiasi Europos sąjungos valdymo įstaigų įgaliojimai, tvirtėja politiniai ir ekonominiai Eurozonos šalių santykiai;

 

ES žlugimas arba „kelių pakopų“ sąjungos susiformavimas:

·    Graikija nesusitvarko su finansiniais įsipareigojimais;

·    Europos valiuta praranda investuotojų pasitikėjimą, Europos sąjunga atsiduria ekonominiame kolapse;

·    Graikija iškrenta iš Europos sąjungos, o eilė pietų Europos šalių atsiduria ties defolto riba;

·    Stabilizacinis fondas išsenka, o Vokietija ir Prancūzija atsisako padengti Europos sąjungos šalių skolas;

·    Europos sąjunga parengia naujas integracijos taisykles ir pakeičia įstojimo į Sąjungą sąlygas;

·    Sąjungos rėmuose formuojasi keli ES integravimosi lygiai su sėkmingu centru ir problemine periferija.

 

Taigi, radikaliai diferencijuotas požiūris į atskiras sudedamąsias dalis faktiškai reiškia Europos sąjungos, kaip sistemos, žlugimą.

 

Tenka pripažinti, kad tokia Europos sąjunga, kokia ji yra dabar – tai yra labai nestabili sistema su daugybe prieštaravimų skirtinguose lygiuose.

 

Belieka tik tikėtis, kad patirianti ekonominės krizės spaudimą Europos sąjunga suras reikiamus resursus ir įgaus adekvačias savybes kovai su pačiais drastiškiausiais realybės iššūkiais.

 

Paskelbimo data: 2010-07-20 13:19 Tekstas: Masterforex-V Akademija
Įterpti į BLOG'ą

Kodėl faktiniai automobilių kuro suvartojimo rodikliai viršija deklaruojamus duomenis

Leidinio Westdeutsche Allgemeine Zeitung informacijos duomenimis, naujų automobilių Europos šalyse kuro sąnaudos vidutiniškai 42 procentais viršija gamintojų deklaruojamus rodiklius.  Todėl vidutinis automobilių savininkų permokos dydis sudaro apie 400 JAV dolerių per metus. Tokius duomenis gavo Tarptautinė ekologiškai švaraus transporto taryba (ICCT).

Paskelbimo data: 2017-12-05 08:01

Tokijo automobilių salonas pradžiugino automobilių mėgėjus naujovėmis

Tokijo automobilių salone Japonijos gamintojai tradiciškai pristato naujoves, kurios išsiskiria kiek neįprastu dizainu. Šiemet automobilių gamintojai taip pat pristatė eilę gana perspektyvių, bet iš pirmo žvilgsnio neįprastų automobilių modelių. Kiekvienas naujas produktas pritrauks ne tik automobilių rinkos ekspertų, bet ir automėgėjų dėmesį.

Paskelbimo data: 2017-11-16 08:48

Mokslininkai nukėlė pasaulio pabaigą į 2100 metus

Mokslininkas priminė, kad per pastaruosius 540 milijonų mūsų planetos istorijos metų buvo 5 masinio gyvų būtybių išmirimo bangos - ir visos jos buvo lydimos anglies cirkuliacijos ciklo gamtoje pokyčių.

Paskelbimo data: 2017-10-16 07:50

Baltarusija atsisako sąjungos su Rusija pasaulinėje kalio trąšų rinkoje

Minske manoma, kad jie sugebės savarankiškai kontroliuoti didelę dalį pasaulinės kalio trąšų rinkos. Šioje srityje Baltarusija nusprendė atsisakyti bet kokio bendradarbiavimo su Rusija. Tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai su nuoroda į „Novoje vremia".

Paskelbimo data: 2017-10-11 07:47

Kaip praktiškai realizuoti „brexit'ą“

Pasak Didžiosios Britanijos finansų ministro Filipo Hamondo (Philip Hammond), pereinamasis laikotarpis po JK pasitraukimo iš ES turi būti baigtas iki 2022 metų, iki kitų šalies visuotinių parlamento rinkimų. Jis mano, kad santykiai su Europos Sąjunga trejų metų laikotarpiu po „brexit'o“ gali būti panašūs į dabartinius, o būtent Jungtinė Karalystė dalyvaus muitų sąjungoje ir išlaikys prieigą prie bendrosios rinkos.

Paskelbimo data: 2017-09-22 07:50

Saulė ir vėjas labai greitai padarys anglies gavybą nepelninga

Labai greitai anglies šachtos taps nerentabilios, o angliakasių profesija pasiners į užmarštį. Šią prognozę pateikė verslo naujienų agentūra Bloomberg.

 

Anglies gavybos duobkasiu taps alternatyvi, arba „žalioji“, energetika, naudojanti saulės ir vėjo energiją. Jau po 3-4 metų saulės ir vėjo energijos kaina susilygins su energijos generacija iš anglies, o po 20-25 metų anglies naudojimas energijos gamybai smuks 87 procentais.

Paskelbimo data: 2017-08-26 19:39

„Išmanieji“ GOOGLE akiniai grįžta!

Patobulinta išmaniųjų GOOGLE akinių versija vadinama Glass Enterprise Edition greit pasirodys prekyboje, pranešė BBC su nuoroda į naujienų tinklapį Medium.

Paskelbimo data: 2017-08-22 15:18

Kriptovaliutos: kas naudingiau - investuoti ar jas „išgauti“?

Pastarosiomis dienomis vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį į vakar dar mažai žinomas kriptovaliutas su jų „vadu“ - bitkoinu (bitcoin, BTC). Daugelis, žinoma, girdėjo apie šią skaitmeninę valiutą, kuri leidžia mokėti už pirkinius, atsiskaityti už paslaugas, investuoti, netgi uždirbti tik iš to, kad turi bitkoinų.

 

Paskelbimo data: 2017-08-01 07:50

Gyvenimas vien iš prekybos - utopija? Nemokamas vebinaras

Prieš pradedamas keliauti Forex prekybos keliu dažnas naujokas turi klaidingą supratimą ir iliuzijų apie tai, kokia iš tikrųjų yra sėkmingo prekeivio valiutomis kasdienybė. Svajojama apie „laisvą“ darbo grafiką, darbo aplinką pagal pasirinkimą, jokių viršininkų, jokio streso, darbo krūvis pagal pageidavimą ir išpildyta bet kuri asmeninė ar artimųjų svajonė. Deja viskas ne taip paprasta.

Paskelbimo data: 2017-07-31 15:59

Holografiniai vaizdo skambučiai išmaniais telefonais tampa realybe

Pirmą kartą žmonijos istorijoje holografinis vaizdo skambutis buvo atliktas šių metų balandžio 3 dieną. Proveržį telekomunikacijų srityje atliko Verizon (JAV) ir Korean Telecom (Pietų Korėja) kompanijų darbuotojai. Holografinis vaizdas į išmaniuosius telefonus buvo perduodamas tarp Pietų Korėjos Seulo ir Amerikos Nju Džersio. Demonstracijos metu holografinis Verizon darbuotojo vaizdas atsidūrė Korean Telecom būstinės monitoriuje.

Paskelbimo data: 2017-07-28 17:55